StoryEditor

Chemiczna identyfikacja pochodzenia zboża i sankcje na podmioty podejrzane o jego kradzież

G7 (grupa, skupiająca niektóre z najbogatszych państw świata) współpracuje ze sobą nad programem mającym na celu zwalczanie podejrzeń dotyczących kradzieży zboża pochodzącego z Ukrainy. Planowane jest wykorzystanie technik chemicznej identyfikacji, która pozwoli śledzić pochodzenie zboża, jak twierdzi Mark Spencer, Minister ds. żywności i Rolnictwa Wielkiej Brytanii.
16.06.2023., 14:06h
Podczas konferencji Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) w Londynie Spencer ujawnił, że Wielka Brytania odgrywa główną rolę w tej inicjatywie, a inne kraje G7 aktywnie uczestniczą w procesie. Skoncentrowanie się na identyfikacji chemicznej ma służyć skutecznemu odstraszaniu przed dalszą kradzieżą ukraińskiego zboża.
Kradzież ukraińskiego zboża stała się poważnym problemem ze względu na status Ukrainy jako czwartego co do wielkości eksportera zbóż na świecie.

Nielegalny handel lub sprzedaż skradzionego zboża

Państwa G7 uważają, że ważne jest rozwiązanie tego problemu w celu ochrony ukraińskiego sektora rolnego i światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Poprzez wprowadzenie środków identyfikacji chemicznej, G7 ma na celu stworzenie solidnego systemu, który dokładnie ustali pochodzenie zboża, co utrudni nielegalny handel lub sprzedaż skradzionego zboża. Oprócz tego to pozwoliłoby stwierdzić rzeczywiste pochodzenie zboża, które sprzedaje Rosja.


Czytaj także: Ukraina - dopłaty dla polskich rolników do zboża są sprzeczne z zasadami WTO. Co na to MRiRW?


Identyfikacja chemiczna jako rozwiązanie

Identyfikacja chemiczna jest uważana za obiecujące narzędzie w zwalczaniu kradzieży ukraińskiego zboża. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik program ma na celu ustanowienie niezawodnej metody identyfikacji pochodzenia zboża. Pozwoli to władzom ustalić, czy zboże zostało skradzione, czy też zostało pozyskane legalnie.

Sankcje skierowane przeciwko podmiotom handlującym zbożem

W zeszłym miesiącu Wielka Brytania ogłosiła nową falę sankcji wobec Rosji. Sankcje te skierowane są szczególnie przeciwko „podejrzanym jednostkom i podmiotom”, które podejrzewane są o udział w kradzieżach ukraińskiego zboża. Takie podejście jest nietypowe, ponieważ działalność handlu zbożem zwykle jest zwolniona z sankcji na podstawie wyjątków humanitarnych. Jednak skierowane sankcje podkreślają powagę, z jaką społeczność międzynarodowa traktuje kradzieże ukraińskiego zboża oraz determinację w postawie wobec osób zaangażowanych w te działania.


Zobacz również: Wysadzenie tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce - tysiące hektarów pod wodą


Rosja i Ukraina są znaczącymi eksporterami zboża do krajów rozwijających się w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Dlatego kradzież ukraińskiego zboża wpływa nie tylko na gospodarkę Ukrainy, ale także zaburza globalną dynamikę handlu zbożem. Program G7 w połączeniu z sankcjami jest próbą kompleksowego rozwiązania tego problemu i zapewnienia stabilności i integralności globalnego rynku zbożowego.

Mkh na podst. Reuters 
fot: envato.elements
Maryia Khamiuk
Autor Artykułu:Maryia Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 10:43