StoryEditor

Ciągniki odholowały wyrzutnię rakiet za 25 mln USD. Rolnicy na Ukrainie ironizują: „czas przygotować pole do zasiewów”

Rosyjska armia nie zdobyła stolicy Ukrainy, za to traci sprzęt wojskowy. W sieci można natknąć się na filmy, na których ukraińscy rolnicy ciągnikami rolniczymi odholowują sprzęt wojskom rosyjskim. Tak też stało się z wyrzutnią rakiet TOR-M2, która jako nowa warta jest ok. 25 mln dolarów. 
05.03.2022., 13:03h

Konflikt zbrojny w Ukrainie toczy się już równo 10 dni. Rosyjska armia nie zdobyła stolicy kraju, za to traci sprzęt wojskowy. Dzieje się tak, ponieważ rosyjscy żołnierze w poszukiwaniu paliwa często porzucają czołgi, transportery i inne pojazdy na polach i drogach. Wówczas ukraińscy rolnicy wykorzystują sytuację i ciągnikami odholowują im sprzęt. W sieci można natknąć się na wiele filmów, które to pokazują. 

Tak stało się m.in. z rosyjską wyrzutnią rakiet TOR-M2, która jako nowa jest warta około 25 mln dolarów. Krótki filmik zamieszczony pierwotnie na profilu Jurija Mysiagina, deputowanego "Sługi Narodu", czyli partii prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego w Telegramie widać jak dwa ciągniki odholowują z pola taką wyrzutnię. 

Pod filmem można także przeczytać ironiczny wpis: "Украинские фермеры готовятся к посевной" co można przetłumaczyć jako "Ukraińscy rolnicy przygotowują się do zasiewów".

Rolnicy odholowują sprzęt dla swoich żołnierzy

Oczywiście nie tak łatwo traktorem odholować czołg, więc zwykle maszyny te kończą w płomieniach od koktajli Mołotowa. Zdecydowanie jednak łatwiej ściągnąć transportery opancerzone czy samobieżne wyrzutnie rakiet.

Miejscowi rolnicy odnajdują takie pojazdy i holuje je w kierunku swoich żołnierzy, albo bezpośrednio na złom. Taki los spotyka maszyny okupacyjnych wojsk rosyjskich, które nie tylko spotykają się z silnym oporem dzielnych obrońców Ukrainy, ale i również społeczności rolników, która także daje sobie radę z rosyjskim sprzętem.

Ukraińska skarbówka: nie będziemy pobierać podatku od wzbogacenia się kosztem okupanta

Co więcej, jak poinformował ukraiński urząd skarbowy, zdobyczny sprzęt wojskowy nie podlega opodatkowaniu i nie będzie traktowany, jako przychód. Oznacza to, że rolnicy oraz wszyscy cywile, którzy skradną Rosjanom wojskowy pojazd, będę mogli wykorzystywać go do swoich celów, ale nie będą musieli zapłacić podatku od tego "wzbogacenia się" kosztem wojsk okupanta.

"Przejąłeś rosyjski czołg lub transporter opancerzony i martwisz się, jak to zadeklarować? Zachowaj spokój i nadal broń Ojczyzny! Nie ma potrzeby zgłaszania zdobytych rosyjskich czołgów i innego sprzętu, ponieważ jego wartość nie przekracza 100-krotności płacy minimalnej (248 tys. hrywien, czyli ok. 35 tys. zł)" - poinformował w komunikacie NAZK.

Michał Czubak
Fot. Twitter / Gambit59830470

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 07:44