StoryEditor

Ukraińscy rolnicy apelują o bojkot rosyjskiego rolnictwa

Ukraina apeluje o bojkot rosyjskiego rolnictwa i wstrzymanie dostaw wszelkich surowców, maszyn rolniczych, nawozów i środków ochrony roślin. Wobec bezprecedensowej we współczesnym świecie agresji Federacji Rosyjskiej ukraińskie organizacje z sektora rolno-spożywczego proszą o pomoc i solidarność.
04.03.2022., 11:03h

"Nasz kraj został poddany bezprecedensowemu we współczesnym świecie atakowi militarnemu przez Federację Rosyjską. Nasz kraj dzielnie się broni i zaangażowana jest w to każda osoba w kraju. A my, producenci żywności na Ukrainie, pracujemy na granicy naszych możliwości, zaopatrując naszą ludność w żywność"– czytamy w apelu stowarzyszeń i przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego Ukrainy do międzynarodowych branżowych stowarzyszeń i organizacji rolno-spożywczych opublikowanym przez ministerstwo polityki rolnej i żywności Ukrainy.

Problemy ukraińskiego rolnictwa

Ukraińcy zwracają uwagę na to w jak trudnej sytuacji znalazł się ich kraj. Wojna spowodowała, że mamy do czynienia z zakłóceniami w dostawach surowców, brakiem energii i siły roboczej oraz problemami z logistyką.  "Jednak nasi pracownicy codziennie jeżdżą do pracy, nasi kierowcy dostarczają niezbędne jedzenie pod ostrzałem. My, razem z całym narodem ukraińskim, jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności"– napisały ukraińskie organizacje rolno-spożywcze.

Wprowadzić embargo!

Zdaniem Ukraińców, akty rażącego naruszenia prawa międzynarodowego oraz pogwałcenia wartości ludzkich wymagają odpowiedniej odpowiedzi. Dlatego zwracają się do partnerów międzynarodowych o podjęcie działań polegających na zatrzymaniu dostawy do Federacji Rosyjskiej:

  • surowców i składników do produkcji żywności,
  • maszyny rolniczych, urządzeń do produkcji żywności oraz wszelkich części i podzespołów,
  • środków ochrony roślin, nasion i nawozów wysokiej jakości,
  • materiału genetycznego do hodowli zwierząt,
  • opakowań.

A także o wyłączenie obsługi oprogramowania dla sektora rolniczego.

"Prosimy o zakończenie stosunków gospodarczych z rosyjskimi partnerami. Apelujemy do wszystkich międzynarodowych stowarzyszeń branżowych o wycofanie się ze swoich biur i zaprzestanie współpracy z przedstawicielami rosyjskich stowarzyszeń branżowych! Rozumiemy Twoje potrzeby ekonomiczne. Proszę jednak pamiętać, że Federacja Rosyjska wykorzystuje pieniądze na zbrodnie przeciwko ludzkości" czytamy w podsumowaniu apelu.

Nie tylko embargo

Unia Europejska zdaje sobie sprawę ze znaczenia ukraińskiego rolnictwa dla całej Europy dlatego już teraz zapowiada pomoc. Prezydencja francuska podkreśla, że konieczne jest podtrzymanie potencjału produkcyjnego Ukrainy. Także polskie ministerstwo rolnictwa widzi taką potrzebę zarówno z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniej ilości żywności dla miejscowej ludności, ale także dla utrzymania równowagi na globalnym rynku zbóż i bezpieczeństwa żywnościowego.

wk
fot. EnvatoElements
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 09:58