StoryEditor

FAO wzywa do wprowadzenia instrumentu finansowania importu żywności krajom biedniejszym

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wzywa do utworzenia globalnego instrumentu finansowania importu żywności, aby pomóc biedniejszym krajom w radzeniu sobie ze wzrostem cen spowodowanym wojną w Ukrainie.
25.04.2022., 15:04h
FIFF, którego celem jest również zwiększenie globalnej produkcji rolnej i wydajności w zrównoważony sposób, jest jedną z sześciu propozycji politycznych, opracowanych przez FAO w odpowiedzi na kryzys.

Jak wynika z komunikatu prasowego organizacji, Rosja i Ukraina są ważnymi graczami na światowym rynku żywności, a prawie 50 krajów jest od nich uzależnionych w zakresie co najmniej 30 procent swojego zapotrzebowania na import pszenicy. Rosja jest również kluczowym eksporterem nawozów. W 2020 roku zajmowała pierwsze miejsce wśród eksporterów nawozów azotowych, drugie miejsce wśród dostawców potasu i trzecie miejsce wśród eksporterów nawozów fosforowych. Ceny energii również rosną, głównie ze względu na warunki rynkowe.

W sytuacji, gdy pandemia COVID-19 już nadwyrężyła budżety, konflikt w Europie Wschodniej spowodował, że indeks cen żywności FAO osiągnął rekordowy poziom, co najbardziej uderzyło w najsłabsze grupy społeczne. Z kolei wyższe ceny nawozów zagrażają przyszłym zbiorom na całym świecie.

Według symulacji FAO przedstawionej na spotkaniu G20 w Waszyngtonie, wojna w Ukrainie może spowodować, że w latach 2022-2026 aż 13,1 miliona osób więcej będzie głodować, w porównaniu z sytuacją wyjściową.

- Wojna może mieć wielorakie konsekwencje dla światowych rynków i bezpieczeństwa żywnościowego - powiedział dyrektor generalny FAO QU Dongyu. Jak dodał, FIFF, który uzupełniałby istniejące mechanizmy w ramach systemu ONZ, byłby ściśle oparty na pilnych potrzebach i ograniczony do krajów importujących żywność netto o niskich i niższych średnich dochodach. Ponadto ma on na celu zwiększenie odporności w przyszłości poprzez zwrócenie się do objętych nim krajów o zobowiązanie się do zwiększenia inwestycji w zrównoważone systemy rolno-spożywcze.

- Najwyższy czas, aby wspólnie pracować na rzecz położenia kresu głodowi i niedożywieniu na świecie - podkreślał dyrektor generalny FAO podczas spotkania.

Źródło: www.fao.org
Fot. Envanto Elements
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 04:13