StoryEditor

Najwięksi gracze odcięci od gazu? Duński plan awaryjny na wypadek przykręcenia kurka z rosyjskim surowcem

Duńskie władze mają gotowy plan awaryjny na wypadek przykręcenia kurka z rosyjskim gazem. Okazuje się, że zgodnie z jego najgorszym scenariuszem najwięksi gracze sektora rolno-spożywczego mogą zostać od niego całkowicie odcięci.
25.04.2022., 13:04h
Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę większość państw, w tym Dania, opracowują plany awaryjne na wypadek ewentualnej całkowitej utraty dostaw rosyjskiego gazu ziemnego.

Dania importuje około trzech czwartych swojego gazu z zagranicy. Większość pochodzi z Niemiec. Kraj ten nie pozyskuje więc gazu bezpośrednio z Rosji, ale przez europejski rynek gazu, na który Federacja Rosyjska go dostarcza. 

Jak donosi czasopismo branżowe "Landbrugsavisen", z udostępnionych właśnie planów Duńskiej Agencji Energetycznej wynika, że w razie sytuacji kryzysowej niektórzy ważni gracze duńskiego sektora rolno-spożywczego pozostaną na lodzie. 

Duńskie władze traktują priorytetowo dostawy gazu do gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Natomiast na drugim końcu znajduje się około 50 większych firm, w tym z sektora rolno-spożywczego, tj. Arla czy Danish Crown, które w przypadku całkowitej utraty dostaw gazu ziemnego zostałyby uznane za odbiorców gazu niechronionego. Co to oznacza w praktyce? Właśnie to, że jeśli nagle zabraknie gazu dla wszystkich, to właśnie one jako pierwsze stracą dostęp do surowca.

Wiceszef Duńskiej Agencji Energetycznej, Martin Hansen, wyraźnie zaznaczył jednak, że procedura ta będzie miała zastosowanie tylko w skrajnym przypadku całkowitego wstrzymania importu wewnątrzeuropejskich dostaw gazu. Bardziej realistyczny jest scenariusz, w którym niedobór dotknąłby również, na zasadzie proporcjonalności, przedsiębiorstwa niepriorytetowe. Wówczas będą one otrzymywać mniej gazu, ale nie zostaną całkowicie odcięte od dostaw. 

Hansen zwrócił także uwagę, że Dania posiada państwową rezerwę interwencyjną gazu ziemnego w razie sytuacji kryzysowych. Ponadto prowadzone są intensywne prace nad zagospodarowaniem i rozbudową duńskiego pola gazu ziemnego Tyra na Morzu Północnym.

Źródło: www.landbrugsavisen.dk, AgE
Fot. Envanto Elements
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 19:07