StoryEditor

Import zboża z Ukrainy - minister Gembicka ujawniła listę firm. Co ze zbożem technicznym?

Po wielu miesiącach oczekiwania, rolnicy wreszcie poznali listę firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy. Listę 2000 podmiotów ujawniła nowa minister rolnictwa Anna Gembicka. Kto znalazł się w pierwszej piątce?
29.11.2023., 14:55h

Lista firm importujących zboże z Ukrainy

We wtorek 28 listopada br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na swojej stronie udostępniło listę podmiotów, które od 24 lutego 2022 roku do 15 kwietnia 2023 roku importowały zboże z Ukrainy do Polski. Jest to o tyle zaskakujące, że przez wiele miesięcy były już minister rolnictwa Robert Telus nie chciał tej listy ujawnić. Jego nastepczyni Anna Gembicka zrobiła to dzień po swojej nominacji.

Oprócz tego nowa minister wystąpiła do Krajowej Administracji Skarbowej, aby ta udostępniła listy posiadane przez KAS w celu ich publikacji.

- Jeśli nie będzie możliwości publikacji listy z KAS, to zaproponuję projekt ustawy, który pozwala na zdjęcie tajemnicy skarbowej w uzasadnionych interesem publicznym sytuacjach – napisała Anna Gembicka na „X”.

Które firmy ściągały zboże?

Pełna lista firm importujących zboże z Ukrainy dostępna jest po tym linkiem: LISTA

Jak pisaliśmy już w maju br. lista firm zajmujących się importem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy powinna ujrzeć światło dzienne, tym bardziej, że przedstawiciele rządu twierdzą, że firmy importowały ukraińskie produkty zgodnie z prawem. W tym temacie wypowiadało się wiele organizacji rolniczych, które domagają się publikacji listy.

Kto sprowadzał zboże techniczne?

W komentarzach pod postem Anny Gembickiej, jeden z komentujących przypomniał o liście firm, które kupowały tzw. zboże techniczne. 

- Czy doczekamy się listy, które firmy kupowały tzw. zboże techniczne, bo z tej nie wynika zupełnie nic. Na liście agencje ochrony, restauracje, firmy nasienne. Kto pośredniczył, kto kupował a kto prowadził swój biznes tak samo jak był prowadzony przed wybuchem wojny na UA?

Do publikacji listy odniosła się także Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo - Paszowej. Na platformie X krytycznie oceniła decyzję nowej minister rolnictwa.

- Jak słyszę lista nie zawiera firm, które działały niezgodnie z prawem czyli sprowadzały zboże techniczne i próbowały wprowadzić je na rynek niezgodnie z przeznaczeniem.Szczyt niekompetecnjirządu ekspertów! - napisała Monika Piątkowska.

Zobacz także: Trwa śledztwo – upublicznić listę firm importujących zboże techniczne

 

Patrycja Bernat na podst. gov.pl

Fot: Ł.Siara

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 00:07