Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Najwięksi gracze odcięci od gazu? Duński plan awaryjny na wypadek przykręcenia kurka z rosyjskim surowcem

Obrazek

Duńskie władze mają gotowy plan awaryjny na wypadek przykręcenia kurka z rosyjskim gazem. Okazuje się, że zgodnie z jego najgorszym scenariuszem najwięksi gracze sektora rolno-spożywczego mogą zostać od niego całkowicie odcięci.

Dominika Mulak25 kwietnia 2022, 13:51
Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę większość państw, w tym Dania, opracowują plany awaryjne na wypadek ewentualnej całkowitej utraty dostaw rosyjskiego gazu ziemnego.

Dania importuje około trzech czwartych swojego gazu z zagranicy. Większość pochodzi z Niemiec. Kraj ten nie pozyskuje więc gazu bezpośrednio z Rosji, ale przez europejski rynek gazu, na który Federacja Rosyjska go dostarcza. 

Jak donosi czasopismo branżowe "Landbrugsavisen", z udostępnionych właśnie planów Duńskiej Agencji Energetycznej wynika, że w razie sytuacji kryzysowej niektórzy ważni gracze duńskiego sektora rolno-spożywczego pozostaną na lodzie. 

Duńskie władze traktują priorytetowo dostawy gazu do gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Natomiast na drugim końcu znajduje się około 50 większych firm, w tym z sektora rolno-spożywczego, tj. Arla czy Danish Crown, które w przypadku całkowitej utraty dostaw gazu ziemnego zostałyby uznane za odbiorców gazu niechronionego. Co to oznacza w praktyce? Właśnie to, że jeśli nagle zabraknie gazu dla wszystkich, to właśnie one jako pierwsze stracą dostęp do surowca.

Wiceszef Duńskiej Agencji Energetycznej, Martin Hansen, wyraźnie zaznaczył jednak, że procedura ta będzie miała zastosowanie tylko w skrajnym przypadku całkowitego wstrzymania importu wewnątrzeuropejskich dostaw gazu. Bardziej realistyczny jest scenariusz, w którym niedobór dotknąłby również, na zasadzie proporcjonalności, przedsiębiorstwa niepriorytetowe. Wówczas będą one otrzymywać mniej gazu, ale nie zostaną całkowicie odcięte od dostaw. 

Hansen zwrócił także uwagę, że Dania posiada państwową rezerwę interwencyjną gazu ziemnego w razie sytuacji kryzysowych. Ponadto prowadzone są intensywne prace nad zagospodarowaniem i rozbudową duńskiego pola gazu ziemnego Tyra na Morzu Północnym.

Źródło: www.landbrugsavisen.dk, AgE
Fot. Envanto Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)