Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Ukraina straciła już 50 tys. krów mlecznych, a ta liczba może się podwoić

Obrazek

Od wybuchu wojny Ukraina straciła około 50 tys. krów mlecznych, a do końca roku ta liczba może się nawet podwoić, ostrzega Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Mleka. Brakuje paszy i lekarzy weterynarii, a front się zmienia. Straty są gigantyczne.

Aneta Lewandowska4 lipca 2022, 16:41

50 tysięcy zwierząt padło w trzy miesiące

Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę kraj ten stracił około 50 tys. krów mlecznych, jak podaje Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Mleka (AVM), co pokrywa się ze wstępnymi szacunkami Kijowskiej Szkoły Głównej Handlowej. Straty zwierząt hodowlanych na początku czerwca wyniosły ponad 136 milionów dolarów. Łączne straty w rolnictwie sięgnęły natomiast 4,3 miliarda dolarów.

Według dyrektor generalnej AVM, Anny Lavrenyuk, zwierzęta padły nie tylko w wyniku czynnych działań zbrojnych, ale także z powodu braków paszy, personelu i braku opieki weterynaryjnej.

Lavrenyuk obawia się, że nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu do końca roku zginie kolejne 20 tys. krów mlecznych.

– Jednak w zależności od przebiegu frontu i dalszego rozwoju sytuacji na terenach okupowanych, straty mogą przekroczyć do końca roku 100 tys. sztuk krów dojnych – powiedziała dyrektor AVM.


Ponad 40% ukraińskiego mleka zagrożone

Szefowa Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Mleka zwróciła uwagę, że dziesięć spośród 24 obwodów Ukrainy, które w całości lub w większej części znalazły się w strefie walk i pod okupacją, wytwarzało w czasie pokoju aż 42% całkowitej produkcji ukraińskiego mleka. W tych regionach produkcja spadła jak na razie o połowę.

W związku z tym, że warunki produkcyjne na zachodzie kraju również nie są najlepsze, Lavrenyuk spodziewa się, że w kontrolowanej przez Kijów części kraju dostawy mleka do przetwórstwa mleczarskiego mogą spaść w tym roku do około 2 mln ton, z 4,75 mln ton wyprodukowanych w ubiegłym roku. Wojna dotknęła około 800 przemysłowych gospodarstw mlecznych.

al na podst. Agrarzeitung
fot. Hryhoriy Tkachenko/DairyGlobalPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)