StoryEditor

Drutowce, pędraki i ptaki – szturm szkodników na kukurydzę

Duża różnorodność i lokalne masowe występowanie szkodników sprawia, że zasiewy kukurydzy trzeba chronić przed nimi już od pierwszych faz jej rozwoju. Które szkodniki są najgroźniejsze? Kiedy pojawiają się w uprawie kukurydzy?
02.05.2022., 11:05h

Kukurydza stała się drugą po pszenicy najważniejszą rośliną rolniczą w Polsce, z areałem 1,7 mln ha w 2021 r. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że wkrótce powierzchnia ta się zwiększy, co może być konsekwencją sytuacji w Ukrainie, która była ważnym jej producentem oraz sankcji nałożonych na Rosję. Pojawiła się możliwość uruchomienia ugorów w ramach zazielenienia pod produkcję pasz, z wykorzystaniem do tego celu kukurydzy. Zatem nie tylko znaczenie i skala uprawy, ale także specyfika nowych obszarów pod zasiewy wymaga skutecznej walki ze szkodnikami wschodów.

Mit o bezproblemowej uprawie kukurydzy

Kukurydza jest często uważana za roślinę mało problemową w uprawie. Panuje pogląd, że wystarczy ją zasiać, nawozić i odchwaścić, a potem czekać cierpliwie na zbiór. Jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze jest tak łatwo. Pomijając problemy z pogodą, niektóre gospodarstwa zaczyna coraz mocniej dotykać problem agrofagów.

Oprócz chwastów, które niezwalczane mogą zagłuszyć uprawę i doprowadzić do dużych strat plonu, coraz ważniejsze stają się choroby oraz szkodniki. Te ostatnie potrafią silnie uszkodzić rośliny lub spo...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 00:26