Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Jak wypełnić wniosek o dopłaty z uwzględnieniem produkcji na ugorach?

Obrazek

KE zgodziła się na odstępstwo od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w ramach płatności za zazielenienie. Jak wypełnić wniosek, żeby otrzymać płatność i poprawnie zadeklarować uprawę?

Aneta Lewandowska29 kwietnia 2022, 14:35

Ugory z produkcją podlegają płatności

W rama decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej 2022/484 w 2022 r. rolnicy mogą wykorzystać ugory do produkcji w ramach płatności za zazielenienie.

W ramach tej zgody rolnik może na gruntach ugorowanych prowadzić produkcję żywności i paszy, co umożliwia uznanie ugorów za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji lub za obszary proekologiczne – EFA, mimo, że służą one produkcji, czyli uprawie, zbiorom produkcyjnym albo wypasowi zwierząt.  

Odstępstwo obejmuje także stosowanie środków ochrony roślin na tych terenach, wyjątkiem są jednak ugory z roślinami miododajnymi.

O czym trzeba pamiętać

ARiMR przypomina, że zarówno uprawy ozime, jak i wieloletnie, deklarowane jako grunty ugorowane, na których prowadzona jest produkcja w celu wypełnienia obowiązku zazielenienia, nie podlegają odstępstwu, a więc płatności za zazielenienie.  

Co więcej, do ugorów z produkcją nie przysługuje uzupełniająca płatność podstawowa, dlatego aplikacja eWniosekPlus nie będzie wyświetlać tej płatności na mapie.

Jak wypełnić wniosek uwzględniając ugór z produkcją?

Produkcję rolną na ugorach trzeba oznaczyć we wniosku o przyznanie płatności za 2022 r. W takim wypadku podczas wypełniania wniosku w aplikacji eWniosekPlus dla tego obszaru wybieramy roślinę „Ugór z uprawą”.

To samo dotyczy rolników, którzy już wysłali wniosek, ale zamierzają skorzystać z odstępstwa. Należy  zalogować się do aplikacji i edytować wniosek: w okienku wyboru rośliny i wnioskowanych płatności zmienić z rośliny „Ugór” na „Ugór z uprawą”. Poprawiony wniosek trzeba wysłać do ARiMR jeszcze raz, tym razem z naniesioną poprawką.

Obowiązek utrzymania obszarów EFA dotyczy rolników posiadających ponad 15 ha gruntów ornych (5% powierzchni gruntów ornych należy przeznaczyć na obszary EFA). Dlatego gdy powierzchnia zadeklarowanych gruntów ornych przekroczy 14,5 ha, na podstawie narysowanych upraw z oznaczeniem „Ugór z uprawą” aplikacja automatycznie utworzy element EFA 1.  

ARiMR zaznacza, że jeśli rolnik nie chce zadeklarować uprawy „Ugór z uprawą” jako obszar EFA lub chce zadeklarować jako EFA powierzchnię mniejszą niż powierzchnia uprawy, powinien usunąć ten element lub edytować jego granicę po przejściu do mapy.

Szczegółowa instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, łącznie ze sposobem zmiany roślin i rysowania mapy w aplikacji eWniosekPlus dostępna jest na stronie internetowej ARiMR.Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)