StoryEditor

Kukurydza na kiszonkę zamiast na ziarno. Co o opłacalności mówią rolnicy?

Trwają zbiory kukurydzy na kiszonkę, niektórzy rozpoczęli już zbiory kukurydzy ziarnowej, którą przeznaczą również na zakiszanie. Ziarno jeszcze dojrzewa na kolbach, ale cena jest tak niska i nie zapowiada się, aby wzrosła, dlatego rolnicy, przyspieszają zbiory, tak aby przeznaczyć plon na kiszonkę dla bydła. Co o tegorocznych zbiorach kukurydzy mówią rolnicy?
28.09.2023., 11:09h

Kukurydza na ziarno się nie opłaca

— Teraz kosimy kukurydze na kiszonkę. Przyspieszamy, chcemy jak najwięcej pozyskać kukurydzy na kiszonkę dla bydła. Cena kukurydzy na ziarno nie jest najlepsza na tę chwilę. Może wezmą to biogazownie za lepsze pieniądze, bo na ziarno to się nie opłaca, połowa ceny z zeszłego roku, a koszty się zwiększyły o 100% — mówi Jan Piechaczek rolnik z Jaśkowic.
Pan Jan dodaje, że jak kiszonki będzie za dużo, to pryzma zostać może na drugi rok i będzie pasza zapewniona na kolejny sezon. Jeżeli chodzi o zbiory, te w tym roku wypadają różnie, wszystko z zależności od posianej odmiany i od deszczu, który w jednym rejonie się pojawił, a w innym niestety nie.
— Wszystko zależy od odmiany i opadów deszczu, na jednym kawałku, na 5 i 6 klasie, gdzie gleba nie jest taka bogata, jest różnica względem gleby, gdzie przyszło więcej wody, tam jest lepiej — dodaje Jan.

Będzie problem ze zbytem kukurydzy?

— Zapowiada się problem ze zbytem tej kukurydzy. Jeżeli chodzi o plony, jak popatrzymy na kolby, to nie wygląda to źle. Pogoda sprzyja, aby się sucho kosiło, ale tak jak się słyszy informację od kolegów pracujący...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 19:57