StoryEditor

Jak oszacować plon kukurydzy, kiedy ta jest jeszcze na polu?

Do żniw kukurydzy pozostało jeszcze trochę czasu, ale wynik plonowania kukurydzy, można wstępnie już oszacować. Jak to zrobić?
27.09.2023., 11:09h

Najprostszy sposób na oszacowanie plonu kukurydzy

Na kanale TikTok u Rolnika Nieprofesjonalnego znalazł się film, który powinien zainteresować wszystkich plantatorów kukurydzy. Jak w najprostszy sposób oszacować plon kukurydzy.

W celu dokładniejszego szacowania plonu powinniśmy odmierzyć 6,66m (5m2) z pola i z tego też miejsca zebrać wszystkie kolby kukurydzy. W ten sposób poznamy też orientacyjną rzeczywistą obsadę.

@rolnik.nieprofesjonalny #fyp #foryoupage #viral #kukurydza ♬ dźwięk oryginalny - Michał "Niepro" Nowacki


— Pozbieraliśmy przypadkowych 10 kolb z odmiany 306.P i przypadkowych 9 kolb z odmiany 23.M Układamy je względem wielkości i będziemy liczyli średni plon, szacunkowy ze środkowej kolby — tłumaczy Rolnik Nieprofesjonalny.

Środkową kolbę przełamujemy mniej więcej w połowie, następnie liczymy ilość rzędów. W tym przypadku wynosi ona 18. Następnie liczymy ilość ziaren, u rolnika nieprofesjonalnego wynosiła ona 40. Kolejnym etapem jest pomnożenie 18 rzędów x 40 ziarenek = 720, wynik mnożymy przez obsadę 75 tys.  i dzielimy przez 1000. Następnie mnożymy przez przybliżoną MTZ 300 i otrzymujemy wynik końcowy 16 200. 


oprac. Bernat Patrycja na podstawie rolnik.nieprofesjonalny
Fot: Sierszeńska
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:21