StoryEditor

Tego jeszcze nie było! Zimowa kiszonka z kukurydzy [WIDEO]

Warunki pogodowe ubiegłej jesieni były w wielu regionach na tyle złe, że niektórych prac polowych nie dało się wykonać. Mamy sygnały, że niektórzy rolnicy próbują zimą, gdy grunt zamarzł, zebrać z pól to, co na nich zostało. Dziś mamy film z koszenia i zakiszania kukurydzy. Tylko czy to ma sens? 

Nie da się ukryć, że ciężkie czasy wymagają użycia desperackich metod. Na portalu YouTube trafić można na filmy autorstwa rolników, którzy zimą musieli skończyć zbiór kukurydzy. Część z nich postanowiła zakisić ją w pryzmach lub balotach. Tylko czy takie działanie ma sens?

Według eksperta Marka Skwiry z firmy Limagrain, to nie jest dobry pomysł. 

- Niestety, nic dobrego z tego materiału nie będzie - mówi specjalista - Kukurydza jest za sucha, nie nadaje się do wystarczającego ubicia. Ziarno dojrzałe, twarde, wymaga dokładniejszego zgniecenia. Żaden zakiszacz nie poprawi jej jakości - dodaje.

W dobrze wykonanej kiszonce z kukurydzy widzimy, że każdy ziarniak jest co najmniej uszkodzony lub przełamany. Dzięki temu skrobia, cukier potrzebny do zakiszenia, jest dostępny. W twardych, wyschniętych ziarnach zawartość cukru jest bardzo mała i są na tyle twarde, że nie przełamią się tak łatwo.

Dodatkowo materiał bardzo trudno ubić, a tym samym zachować kluczowy wymóg dobrej jakości paszy, czyli dokładne wyparcie powietrza. Konsekwencją jest bardzo realne zagrożenie ze strony namnażających się grzybów i ich toksycznych metabolitów (mikotoksyn). Co zrobić w takiej sytuacji?

- Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest tylko zbiór na ziarno, pod warunkiem, że kolby nie są porażone fusarium - radzi Marek Skwira - Mikotoksyny w kiszonce są bardzo niebezpieczne, powodują duże problemy z rozrodem (zaburzenia owulacji, degradacja błony śluzowej macicy itp.).

Zobacz, jak wyglądał zimowy zbiór kukurydzy i zakiszanie!


al, mj
źródło: Youtube.com

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:59