StoryEditor

Wielkie oczekiwanie na rynku zbóż

Stabilizacja cen skupu zbóż, która panuje na krajowym rynku zbóż, może się niebawem skończyć. Z wolna pojawia się popyt na ziarno konsumpcyjne, ale ofert sprzedaży brak i to nie tylko z uwagi na słabe parametry zbóż.
03.09.2014., 14:09h

Jak mówią przedstawiciele firm skupujących, jest wielu producentów, którzy zebrali w żniwa ziarno dobrej jakość. Nie kwapią się jednak z jego sprzedażą teraz, licząc na to, że w ciągu najbliższych miesięcy jego ceny pójdą w górę.

Podmioty potrzebujące ziarna chlebowego będą zmuszone zatem podnieść ceny skupu, zgromadzić potrzebne zapasy. Ci rolnicy, którzy chcą przetrzymać ziarno w magazynach, liczą na to, że konflikt ukraińsko – rosyjski będzie się przedłużał i tym samym ograniczy możliwości eksportu zbóż z obu tych krajów. Na takiej sytuacji polscy rolnicy mogą skorzystać, ale wcale nie muszą. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podniosła bowiem prognozy światowych zbiorów zbóż o 17 mln ton. Dlatego biorąc pod uwagę zarówno konflikt na Wschodzie, jak i zwiększone prognozy, można zauważyć spokój na światowych giełdach, dla których najwidoczniej te dwa wspomniane czynniki się równoważą, wpływając na stabilność cen. bcz

Aktualne ceny skupu zbóż w kraju - sonda "top agrar Polska".

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 05:33