StoryEditor

Załamanie czy krach na rynku zbóż?

Spadki cen na krajowym rynku zbóż, które odnotowaliśmy w ciągu ostatnich kilkunastu dni, wraz z początkiem tego tygodnia pogłębiły się. Lokalnie ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej spadły nawet do katastrofalnego poziomu 520 zł za tonę!
23.09.2014., 16:09h

Na obniżki cen skupu zbóż z pewnością wpływ miała zarówno korekta prognoz światowych zbiorów zbóż przez USDA i Strategie Grains, która wywołała spadki na światowych giełdach, jak też i przerwa w skupie zbóż przez porty. Wspomniane czynniki powinny przełożyć się na większą podaż  ziarna na krajowym rynku, ale rolnicy nie kwapią się do sprzedaży towaru po tak absurdalnie niskich cenach. Czy zatem drastyczne obniżki cenników i zapowiedzi kolejnych w najbliższym czasie mają za zadanie zmusić producentów, by zdecydowali się na sprzedaż ziarna po niekorzystnych cenach? Miejmy nadzieję, że rolnicy to wytrzymają.

Pszenica konsumpcyjna i paszowa
Ziarno konsumpcyjne odnotowało największe spadki cen w tym tygodniu. Minimalna stawka, jako ustaliliśmy w naszej redakcyjnej sondzie, to 520 zł netto za tonę, natomiast maksymalna oscylowała wokół 650 zł netto/t. Jednak średnia cena pszenicy jakościowej na poziomie 600 zł netto/t gwarantuje opłacalność tegorocznej produkcji tylko przy wysokich (80-90 dt/ha) plonach.
Nieco mniejszą skalę rozbieżności cen odnotowaliśmy w przypadku cen skupu pszenicy paszowej. Tu najniższe stawki rozpoczynały się od 480 zł netto/t, a kończyły na 570 zł netto/t.

Pszenżyto
W ostatnich tygodniach ceny pszenżyta były raczej stabilne, a średnia jego cena oscylowała wokół 500 zł netto/t. Jednak w tym tygodniu i to ziarno nie uchroniło się przed spadkami o 20-30 zł netto na 1 tonie. Dzisiaj za tonę pszenżyta punkty skupu oferują od 430 do maksymalnie 500 zł netto/t.

Żyto konsumpcyjne i paszowe
W wielu regionach kraju w ostatnich tygodniach ceny ziarna konsumpcyjnego i paszowego był bardzo zbliżone i wynosiły ok. 480 zł netto/t. Ten tydzień przyniósł jednak znaczne zróżnicowanie cenników. Żyto konsumpcyjne kosztuje obecnie od 440 do 480 zł netto/t. Natomiast ziarno paszowe wyceniane jest między 410 a 440 zł netto/t.

Jęczmień paszowy
W kilku regionach Polski (woj. dolnośląskie, podlaskie i kujawsko-pomorskie) ceny tego ziarna spadły nawet o 50-60 zł w porównaniu do ofert z ubiegłego tygodnia. Minimalne stawki za jęczmień paszowy wynoszą obecnie 430 zł, a maksymalne 500 zł netto/t. Nie zyskają na tych spadkach nawet ci producenci trzody, którzy skupują ziarno na własne potrzeby od innych rolników, bowiem cena skupu tuczników sięgająca już 4 zł netto/kg nie gwarantuje im nawet zwrotu kosztów produkcji.

Kukurydza sucha i mokra
Ceny oferowane obecnie przez krajowe podmioty skupujące jeżą włos na głowie każdego producenta kukurydzy na ziarno. Minimalne stawki sprzed tygodnia, które wynosiły 500 zł netto/t suchego ziarna zostały dzisiaj obniżone do 440 zł netto/t. Maksymalnie podmioty skupujące deklarują jeszcze lokalnie nawet 600 zł netto/t, ale jednocześnie zapowiadają w najbliższych dniach obniżki. W przypadku kukurydzy sytuacja w niektórych regionach kraju jest bardzo skomplikowana. Lokalnie wegetacja kukurydzy została zakłócona przez anomalia pogodowe i tam przeznaczana jest ona głównie na kiszonkę, a rośliny o FAO wynoszącym 180, które rolnicy próbują już młócić, dają plony niższe nawet o 50% w stosunku do ubiegłorocznych!

To nie przeszkadza jednak w imporcie taniego ziarna suchej kukurydzy z tegorocznych zbiorów ze Słowacji. A perspektywa napływania do naszego kraju w najbliższych tygodniach równie taniego ziarna z Ukrainy, nie pozwala na lepsze prognozy dla krajowego rynku kukurydzy.

bcz

Ceny skupu zbóż w kraju - sonda cenowa "top agrar Polska".

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 23:59