StoryEditor

Ciężki agregat z talerzami

Solidna podorywka, uprawa i doprawianie roli - to główne zadania, do jakich zaprojektowano nowy agregat marki Agro-Tom.  
01.03.2018., 09:03h
Agregat talerzowy GTH XL, jak zapewnia firma Agro-Tom sprawdzi się na wszystkich typach gleb, od piasków po cięższe stanowiska. W standardzie maszyna wyposażona jest w dwa rzędy talerzy o średnicy 620 mm oddalone od siebie na 102 cm. Taka odległość powinna wystarczyć do swobodnego przepływu wierzchniej warstwy gleby z resztkami. Maszyna dostępna jest w szerokości roboczej od 4, 4,5, 5, i 6 m. 

W dokładnym prowadzeniu poszczególnych sekcji maszyny po polu pomocne są przednie koła kopiujące (standard) z hydrauliczną regulacją położenia. Uzupełnieniem hydraulicznej regulacji głębokości pracy jest układ hydraulicznej zmiany położenia wałów dogniatających. W tym zakresie do wyboru są następujące wały: 9-rurowy, 12 rurowy, 15-płaskownikowy, pierścieniowy, daszkowy, teownikowy, ceownikowy, packera, crosskill, gumowy, dyskowy.

Talerze mają bezobsługowe piasty, a każdy z nich ma indywidualne zabezpieczenie gumowe. Na skraju każdej sekcji zamontowany jest krój talerzowy, co ułatwia odcinanie sąsiednich przejazdów, szczególnie na polach z dużą ilością resztek pożniwnych. Agregat może być wyposażony w siewnik do nawozu oraz poplonów. Na czas transportu maszyna jest składana hydraulicznie, a o bezpieczeństwo w trakcie przejazdów dba zestaw hamulców pneumatycznych.

Zapotrzebowanie na moc ciągnika w przypadku wersji 4-metrowej wynosi od 140 KM, natomiast w wariancie 6-metrowym sięga do 320 KM. Masa maszyny w zależności od szerokości roboczej waha się od 5000 do 8000 kg.  
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 19:20