StoryEditor

Czy mechaniczne odchwaszczanie wystarczy? Sprawdziliśmy!

Najlepszym sposobem na zmniejszenie zużycia herbicydów w uprawach rzędowych jest mechaniczne odchwaszczanie. Oto wyniki doświadczeń pod kątem skuteczności i opłacalności.
Klaus Gehring, Instytut Ochrony Roślin Freising-Weihenstephan
04.06.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Porównanie czterech systemów
  • Dwa warianty łączone
  • Zróżnicowane wyniki
  • Dochód większy od 230 do 390 euro/ha
  • Pielenie = dużo pracy
  • Reportaż: Pielenie i podsiew dają efekty
  • To, co najważniejsze

W ostatnich latach uprawa kukurydzy ze względu na jej wszechstronne wykorzystanie mocno rozwijała się. To gatunek, w którym zasadniczo stosuje się wyłącznie herbicydy i nie ma w większości przypadków konieczności stosowania innych pestycydów. Badania naszych zachodnich sąsiadów wskazują, że średnio suma zastosowanych dawek ś.o.r. wynosi 1,9, co potwierdza, że kukurydza jest gatunkiem niskonakładowym, jeśli chodzi o ochronę roślin. Mimo to prowadzone są cały czas doświadczenia, jak zminimalizować zużycie herbicydów.

Odpowiedzią są tutaj alternatywne metody zwalczania chwastów. W 2020 roku u naszych zachodnich sąsiadów na terenie Bawarii i Badenii-Wirtembergii ruszył program, którego celem było zbadanie skuteczności i opłacalności odchwaszczania mechanicznego. Oto wyniki doświadczeń prowadzonych przez trzy lata.

image
Praca pielnikiem 4-rzędowym wymaga dużego skupienia, gdy siew wykonywany był maszyną 6-rzędową.
FOTO: Konieczka
...
Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Klaus Gehring, Instytut Ochrony Roślin Freising-WeihenstephanKlaus Gehring, Instytut Ochrony Roślin Freising-Weihenstephan
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 19:52