StoryEditor

Większa ochrona plonu ziemniaka przy rozładunku

Kosze zasypowe Grimme serii RH zostały wyposażone w kilka modyfikacji, których celem jest przede wszystkim ochrona plonu i poprawa przepustowości.
03.06.2024., 08:30h

Większa ochrona plonu ziemniaka przy rozładunku

Sporo zmian wprowadzono w przenośniku podłogowym. Jego prędkość można teraz regulować w zakresie od 0,2 do 6 m/min. W nowych koszach kieszenie w przenośniku są znacznie głębsze, dzięki czemu opróżnianie resztek jest o wiele łatwiejsze. Zmodyfikowana funkcja Capacity Control umożliwia regulację prędkości przenośnika poprzez ustawienie przepustowości w t/godz. Poza tym w strefie zasypu kosza na bocznych ścianach producent zastosował dodatkowe maty, których celem jest zmniejszenie uszkodzeń bulw.

Zobacz także: Wrażliwość odmian ziemniaka, a odchwaszczanie. Jakie herbicydy wybrać?

W nowych koszach Grimme zmniejszono kąt nachylenia przenośnika podłogowego. Celem tego jest poprawa przepływu masy. Poza tym strefa zasypu jest teraz szersza o 10 cm, co ułatwia podjechanie przyczepą do kosza. Lampy LED po obu stronach kosza w kolorze zielonym ułatwiają podjechanie do kosza. Gdy przyczepa jest już w odpowiednim miejscu, kolor zielony zmienia się na czerwony.

Do obsługi kosza wykorzystuje się teraz nowy sterownik IBX 300, współpracujący z ISOBUS. Sterownik może być wyposażony w przewód o długości 15 m. Wszystkie istotne ustawienia, takie jak prędkość wałków, ich rozstaw i kąt nachylenia, są teraz wizualizowane na wyświetlaczu sterownika w jeszcze bardziej przyjazny dla użytkownika sposób. Nowa funkcja Remain Control czuwa nad wysokością plonu w strefie wyładunku z przyczepy. Dzięki niej plon nie spada na przenośnik kosza, tylko na pozostałość produktu w ustawionej wcześniej wysokości.

image

Nie przegap targów ziemniaczanych Potato Europe 2024!

W zespole wałków oczyszczających producent zastosował dodatkowy stopień przejściowy, którego zadaniem jest rozluźnienie przepływu masy plonu. Dodatkowo wałki przed i za stopniem mogą być ustawione lekko pod górę, dlatego plon przebywa dłużej na wałkach i jest dokładniej oczyszczany z resztek ziemi. Nowością jest kosz zasypowy RH 24-60 S. Można go wyposażyć w dodatkową taśmę podającą pomiędzy przenośnikiem kosza a zespołem wałków czyszczących i sortujących. Można w nim zastosować stalowe wałki gładkie, które preferowane są do delikatnych warzyw, np. cebuli i marchwi.

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 16:57