StoryEditor

Debiut firmy Rolex na pokazach „Żniwa i siew”

Lekki kultywator bezorkowy KBL firmy Rolex, który mogliśmy podziwiać w pracy na polu PHR Tulce w Nagradowicach, to specjalny produkt zbudowany z myślą o mniejszych gospodarstwach dysponujących ciągnikami o mocy nieco ponad 100 KM.
09.07.2024., 10:47h

Na naszym pokazie zobaczyliśmy kultywator KBL 260, który współpracował z ciągnikiem o mocy 125 KM. Ciągnik sprostał zadaniu nawet przy głębokości 25 cm.

Dotychczas najczęściej wybieranym bezorkowcem z oferty firmy Rolex z Przedbórza był KBO z trzema rzędami zębów, jednak w odpowiedzi na pytania ze strony mniejszych gospodarstw ofertę rozszerzono o nowy lżejszy model. Wszystko za sprawą zmienionej konstrukcji, gdzie na szerokości 260 cm w dwóch rzędach rozmieszczono siedem elementów roboczych, z zabezpieczeniem non-stop sprężynowym. Dla porównania w cięższej wersji KBO z trzema rzędami zębów mamy dziewięć zębów. Rama w KBL ma profil 100x100 mm o grubości 8 mm. Jego masa to ok. 1750 kg, czyli o ponad 700 kg mniej niż w przypadku kultywatora KBO o szerokości 3 m z trzema rzędami zębów. W ofercie firmy Rolex jest też mniejszy agregat KBL 220 o szerokości 2,2 m.

image
Debiut firmy Rolex na pokazach "Żniwa i siew"
FOTO: Jan Beba

Zobacz także: Siewnik Espro i mulczer RM 610 R firmy Kuhn na pokazach w Nagradowicach

Firma podkreśla, że odchylone skrzydło redlicy ułatwia mieszanie resztek, a wysoki prześwit pod ramą pozwala na skuteczną pracę zarówno w ściernisku jak i wysokim poplonie, nawet przy głębokości do 30 cm. Dla zwiększenia wytrzymałości elementów roboczych, dłuta mogą być dostępne w wersji o większej grubości, z węglikiem spiekanym lub napawane.

image
Debiut firmy Rolex na pokazach "Żniwa i siew"
FOTO: Jan Beba

Za wyrównanie gleby po pracy zębów odpowiada rząd talerzy o średnicy 510 mm z  piastami bezobsługowymi i amortyzacją. Z kolei zagęszczenie to domena wału V-Ring o średnicy 500 mm z mechaniczną regulacją pozycji roboczej (na przetyczki). W opcji są różne wały oraz przygotowanie pod siewnik poplonów.

image

Żniwa i siew z top agrar i profi - dziękujemy że byliście z nami

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 18:35