StoryEditor

Siewnik Espro i mulczer RM 610 R firmy Kuhn na pokazach w Nagradowicach

Za nami pokazy "Żniwa i siew z top agrar i profi" w Nagradowicach. Podczas tego wyjątkowego spotkania polowego rolnicy mogli podziwiać szeroką gamę maszyn do zbioru zbóż i rzepaku oraz uprawek pożniwnych, doprawiania gleby oraz siewu. Co pokazała firma Kuhn?

Firma Kuhn Maszyny Rolnicze podczas pokazów  w Nagradowicach pokazała siewnik Espro oraz mulczer RM 610 R.

Uniwersalny mulczer do wielu zadań

Na polach należących do PHR Tulce firma Kuhn zademonstrowała mulczer RM 610 R o szerokosci roboczej 6,10 metra, który jest wyposażony w dwa zespoły tnące. Standardowo zastosowane noże to Y-noże z bijakami ścierniskowymi lub długie noże młotkowe.

- Ta maszyna jest przystosowana do niszczenia wszelkiego rodzaju poplonów, ściernisk kukurydzianych i zbożowych. Jest wyposażona tu na pokazach w młotki, które bardzo ładnie rozdrabniają tę materię - mówił podczas pokazów Mikołaj Raczkiewicz z firmy Kuhn Maszyny Rolnicze.

image
FOTO: Siara

Konstrukcja maszyny obejmuje stalową blachę wzmacniającą o grubości 4 mm. Wysokość roboczą można regulować za pomocą skrętnych kół. Górny łącznik można można umieścić w otworze typu "fasolka" co umożliwia lepsze kopiowanie terenu. Transport mulczera jest ułatwiony dzięki hydraulicznemu składaniu i rozkładaniu zespołów tnących oraz ich blokowaniu. Maszyna jest statndardowo wyposażona w oświetlenie i oznakowanie ostrzegawcze. Dodatkowo, aby wyeliminować pas ścierniska pośrodku maszyny, możliwe jest zamontowanie dysku tnącego z napędem hydraulicznym. Zapotrzebowanie na moc dla tego modelu wynosi od 180 do 250 koni mechanicznych.

Siewnik Kuhn Espro do pracy w każdych warunkach

Kolejną maszyną zaprezentowaną przez firme Kuhn Maszyny Rolnicze jest siewnik Espro. Został on zaprojektowany do siewu w uproszczonej technologii uprawy, co minimalizuje przesuszanie gleby i zużycie paliwa podczas prac polowych.

- Przywieźliśmy tu do Państwa sześciometrowy siewnik Kuhn Espro do uprawy uproszczonej, którym wykonamy uprawę i siew tuż po przejeździe mulczera. Ma on również opcje podsiewu nawozu, więc za jednym przejazdem wysiewamy nawóz i nasiona roślin - wyjaśnia Mikołaj Raczkiewicz z firmy Kuhn Maszyny Rolnicze.

Siewnik wyposażony jest w blok hydrauliczny działający w trybie reagowania na obciążenie, co optymalizuje wydatek oleju, oraz w hydraulicznie napędzaną dmuchawę z układu ciągnika lub pompy napędzanej przez WOM. Espro charakteryzuje się dużą zwrotnością, nawet z ciągnikami z szerokimi kołami, dzięki teleskopowemu dyszlowi przyczepianemu do dolnych łączników TUZ.

image
FOTO: Siara

Modele Espro oferują szerokości robocze od 3 do 8 metrów oraz zbiorniki o pojemności od 2500 do 5500 litrów, podzielone na dwie komory w proporcjach 60:40 lub 50:50. Standardowe wyposażenie obejmuje zasuwa do całkowitego opróżnienia zbiornika oraz mieszadło.

Dozowanie nasion realizowane jest przez dwa lub jeden elektrycznie napędzany centralny aparat wysiewający. Sekcja uprawowa składa się z talerzy dyskowych o średnicy 460 mm i grubości 5 mm, poprzedzonych dwoma parami automatycznie podnoszonych spulchniaczy śladów. Koła dogniatające z oponami 900 × 215 mm są rozmieszczone w 20-centymetrowym offsecie.

Siewnik jest wyposażony w terminal ISOBUS CCI1200 (12,1 cala) lub CCI800 (8 cali) z elektroniczną kontrolą obrotów dmuchawy i aparatu wysiewającego oraz monitorowaniem ilości nasion w zbiorniku. Elektroniczny system kontroli umożliwia monitorowanie i dostosowywanie parametrów siewu w czasie rzeczywistym, zwiększając efektywność pracy.

Sekcje wysiewające Crossflex z hydrauliczną regulacją docisku i głębokości siewu umożliwiają siew nasion w odstępach co 15 cm (w niektórych modelach 15,38 cm) i wyposażone są w skrobaki pokryte węglikiem spiekanym. Za nimi znajdują się palce zagarniające oraz opcjonalne znaczniki przedwschodowe.

Środkowa sekcja kół wału oponowego jest podnoszona na czas transportu, co zapewnia stabilność maszyny na drodze i zmniejsza zużycie opon. Maszyna może poruszać się z prędkością do 40 km/h dzięki pneumatycznemu układowi hamulcowemu.

Fot. Siara, Śliwiński

Łukasz Siara
Autor Artykułu:Łukasz Siara
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 20:26