StoryEditor

Żniwa i siew w Nagradowicach – dwie maszyny Agrokaliny

Część swojej bogatej oferty skierowanej dla dużych gospodarstw zaprezentuje podczas naszych pokazów „Żniwa i siew z top agrar i profi” ukraińska firma Agrokalina.
03.07.2024., 13:30h

Pierwszą z prezentowanych maszyn będzie brona mulczowa Derex o szerokości 7,5 m. To jeden z większych modeli producenta, bo seria obejmuje szerokości od 3 do 9 m.

Dlaczego mulczowanie?

Dzięki płytkiej pracy zębów brony mulczowe zapewniają szybki i kontrolowany odrost roślin, szczególnie upraw drobnonasiennych – rzepaku. Poniżej chwasty i samosiewy można zniszczyć w trakcie kolejnego przejazdu lub opryskiem. Warto podkreślić, że istotnym zadaniem bron mulczowych jest równomierne rozprowadzanie resztek pożniwnych. Bronę można również z powodzeniem wykorzystać siewu poplonów (doposażenie w siewnik), spulchniania i podgrzewania gleby na wiosnę, a także do napowietrzania pastwisk lub terenów zielonych.

Zęby i talerze

Derex ma 5 rzędów zębów sprężystych, które mają wymiar 16×700 mm. Układ ten wiąże się z dużym zachodzeniem na siebie zębów. Głębokość w zakresie do 4 cm można łatwo ustawić z kabiny ciągnika za pomocą układu hydraulicznego. Co ważne, dzięki dodatkowemu siłownikowi istnieje możliwość dostosowania dwóch ostatnich rzędów pod inny kąt natarcia (bardziej agresywny lub mniej agresywny).

Wcześniej pracują talerze pionowe o średnicy 430 mm, które wyrównują powierzchnię gleby, równomiernie rozprowadzają słomę i resztki składników pokarmowych, a także sprzyjają ich szybkiemu rozkładowi. Tarcza służy również do napowietrzania pastwisk. Jak podkreśla producent, to idealny sprzęt do technologii bezorkowej.

image
FOTO: Jan Beba

Szeroka talerzówka

Drugim reprezentantem marki Agrokalina będzie brona talerzowa Deft o szerokości 6 m. W tym modelu producent oferuje szerokości od 3 do 8 m. Brona Deft spulchnia glebę, rozdrabnia i miesza resztki roślinne w jednym przejeździe przez ściernisko lub niezaorane pole do głębokości 14 cm.

Deft obejmuje talerze uniwersalne o średnicy 510 mm lub 560 mm. Nadają się do szybkiego, wysokiej jakości obierania ścierniska, a także do przygotowania przedsiewnego. Firma zaznacza skuteczne zagłębianie talerzy w glebę dzięki ich agresywnemu kształtowi i dużej masie własnej agregatu.

Precyzyjne prowadzenie na określonej głębokości możliwe jest dzięki wsparciu na tylnym wale i kołach podporowych z przodu. Jednym z częściej wybieranych wałów jest STS, który zapewnia dużą powierzchnię styku pierścieni z glebą. W przypadku maszyn zaczepianych sekcja talerzy i wał oddzielone są układem transportowym.

Układ X

Talerzówkę Deft wyróżnia ułożenie sekcji talerzy w kształcie litery X. Taka konstrukcja wyklucza przemieszczenie maszyny na bok, gdyż siły boczne wzajemnie się kompensują. Dzięki takiej konstrukcji maszyna porusza się dokładnie po linii prostej za ciągnikiem. Uniemożliwia kołysanie się dysku w prawo lub w lewo podczas jazdy ciągnika.

Bronę można wyposażyć w hydraulicznie regulowana włókę, wał nożowy do rozdrabniania twardych łodyg,

Deft ma dużą odległość między przednim i tylnym rzędem talerzy (do 1080 mm), a odległość między tylnym rzędem talerzy a bębnem wynosi (do 1120 mm). Prześwit ramy wynoszący maks. 760 mm pozwala również obróbkę dużej ilości resztek pożniwnych.

image
FOTO: Jan Beba

Aby zapewnić płynniejsze podnoszenie skrzydeł, na każdym skrzydle umieszczono dwa siłowniki hydrauliczne. Funkcja ta zapobiega skręcaniu się ramy podczas pracy.

Zapraszamy na Żniwa i siew 2024 z top agrar Polska i Profi do PHR Tulce w Nagradowicach k. Poznania!

Pokazy polowe Żniwa i Siew odbywają się pod auspicjami redakcji top agrar Polska oraz Profi – nowoczesna technika rolnicza. I to redaktorzy tych czasopism poprowadzą główną cześć pokazów maszyn i wraz z przedstawicielami firm omówią ich cechy.

Nasze wydarzenie jest bezpłatne dla wszystkich zwiedzających po wcześniejszej rejestracji, której warto dokonać zawczasu na stronie: Żniwa i siew z top agrar i profi. Każdy, kto nas odwiedzi otrzyma upominek dla pasjonatów techniki rolniczej oraz kupon na wspólne grillowanie i napoje.

ZAPISZ SIĘ TUTAJ!

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 12:10