StoryEditor

Kombajn Grimme Evo 280 na dwa rzędy

Jeszcze w 2018 roku na polach pracowała maszyna pilotażowa, by po roku na targach Agritechnica w Hanowerze zostać ozdobą stoiska firmy Grimme. Nowy ciągniony, 2-rzędowy kombajn Evo 280 z 8-tonowym zbiornikiem ma w sobie kilka innowacji.
30.03.2020., 11:03h

W kombajnie Evo 280 firma Grimme wprowadziła nową regulację nacisku na redlinę TerraTronic z ustawieniem głębokości wyorywania. To pozwala na precyzyjne i łatwe ustawienie żądanego nacisku na redlinę i głębokości wyorywania, a następnie w pełni zautomatyzowane utrzymanie ustawionych wartości. Aby zapobiec tworzeniu się brył na ciężkich glebach i rozsypaniu redlin na glebach lekkich, operator może z terminala całkowicie odciążyć zespół wyorujący i utrzymać go w pewnego rodzaju pozycji pływającej. W zależności od rodzaju uprawy sprzęt jest przystosowany do zbioru nie tylko ziemniaków, ale też innych warzyw, jak marchew, seler korzeniowy, burak ćwikłowy czy cebula.

Automatyczna regulacja prędkości obrotowej

Od tego roku kombajn Evo 280 może być wyposażony opcjonalnie w funkcję Speedtronic, czyli automatyczną regulację wszystkich taśm odsiewających i separatorów. Dzięki temu traktorzysta nie musi wykonywać ręcznie czynności kontrolnych czy regulacji i może skoncentrować się na zbiorze. Evo 280 może dzięki temu stale pracować w optymalnym zakresie między wydajnością a ochroną plonu, bez ryzyka tworzenia się zatorów.

Szczególną cechą nowego kombajnu są trzy wielkogabarytowe separatory. Możliwe jest hydrauliczne ustawienie kąta zgarniaczy wałkowych pierwszego i drugiego separatora z terminala sterowniczego. Dzięki temu można ustawić efektywnie i szybko czas, w którym masa plonu znajduje się na separatorach, a tym samym wydajność oddzielania. W przypadku trzeciego separatora operator może wybrać między dwiema wersjami. Na gleby silnie zbrylone dostępny jest separator ClodSep z dwiema taśmami palcowymi. Pierwsza taśma palcowa jest o ponad 35 % dłuższa niż w przypadku wersji z SE 150-60. Duże przepustowości na glebach lekkich zapewnia separator EasySep, z taśmą jeżową o szerokości 2,23 m i zgarniaczem dwuwałkowym.

SmartView

Odznaczony srebrnym medalem targów Agritechnica system SmartView (opcja) umożliwia obejrzenie tylko tych sytuacji (sektorów pracy kombajnu), które interesują traktorzystę. System ma specjalne funkcje, jak zoom, slow motion, przekaz obrazu na żywo na urządzenia mobilne przez wi-fi, wybór jednego z wielu układów okien, a także duży ekran.

W standardzie w kombajnie Evo 280 znajdziemy MultiTerminal. Może on wyświetlić część interfejsu użytkownika na terminalu ISOBUS w ciągniku, a drugą część na innym terminalu. Ponadto wszystkie maszyny Evo 280 są wyposażone seryjnie w jednostkę telemetryczną, umożliwiającą na życzenie przesyłanie parametrów maszyny i jej lokalizację na portal myGrimme lub przez agrirouter na różnego rodzaju oprogramowanie rolnicze.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 00:09