StoryEditor

Maszyny Mandam na kolejny sezon

Już za kilka tygodni do oferty firmy Mandam wejdzie kilka nowych maszyn. Po dwuletniej przerwie znów będzie można kupić bronę talerzową TAL-R.
02.12.2020., 00:12h

Kultywator przedni Kun Front

Mandam_Kun_Front

Coraz większym zainteresowaniem na polskim rynku cieszą się maszyny na przedni TUZ. Stąd w ofercie firmy Mandam od nowego roku pojawi się kultywator zębowy Kun Front.  Maszyna o szerokości roboczej 3, 3,5 i 4 m (nieskładana) oraz 4,, 4,5, 5 i 6 m, które są składane hydraulicznie dołącza do wałów doprawiających i wałów nożowych, które są w ofercie gliwickiej firmy od dłuższego czasu. Masa kultywatora mieści się w zakresie od 750 kg dla wersji 3 m po 1400 kg w wariancie 6 m. Ten model kultywatora śmiało może być wykorzystany przy równoczesnej pracy z zaczepioną broną talerzową z tyłu ciągnika lub z agregatem siewnym. W przedniej części kultywator ma dwa skrętne koła podporowe, a za spulchnianie gleby odpowiadają redliczki z gęsiostopką 180 mm zamocowane do zębów sprężynowych.

Kultywator Kun Super

Mandam_Kun_Super

Producent odświeżył model popularnego kultywatora. Maszyna z czterema rzędami zębów sprężynowych 70x12 z gęsiostopą (180 mm) zyskała nowe oblicze, nowoczesny wygląd i udoskonalenia ułatwiające obsługę. Od 2021 roku maszyny o szerokości roboczej 4, 5 i 6 m będą składały się z trzech części (środkowa i dwa skrzydła boczne) i będą wyposażane w standardzie w HBS (hydrauliczną blokadę siłowników) i HRGP (hydrauliczną regulację głębokości pracy). Najmniejsza sztywna wersja ma 3 m.

Brona mulczowa MBS

Mandam_Brona mulczowa MBS

Według firmy Mandam brony mulczowe w ostatnim czasie należą do hitów sprzedaży, dlatego inżynierowie rozbudowali zakres opcji do tej maszyny. Składana hydraulicznie brona MBS dostępna jest w wersji o szerokości 6 i 7 m. Prześwit pod ramą wynosi 75 cm, a za sprawne rozprowadzenie słomy i delikatne spulchnianie odpowiadają zęby o grubości 16 mm. W nowym roku w opcji pojawi się m.in. belka z talerzami do montażu przed zębami maszyny. Firma podkreśla możliwość połączenia pracy brony mulczowej z wałem nożowym z przodu ciągnika WN Tandem. Taka kombinacja za jednym przejazdem pozwala na pocięcie ściernika i równomierne jego wymieszania. Równocześnie działanie tego zestawu pozwoli dodatkowo na pozbycie się chwastów i zmniejszyć kwasowość gleby.

Głębosz MGVS

Mandam_Głębosz MGVS

MGVS to głębosz przeznaczony na ekstremalne warunki, gdzie kamienie nie pozwalają na standardową pracę. Trzymetrowy głębosz zbudowany jest na ramie w kształcie litery V i wyposażony w 6 zębów typu Michel. Są one zabezpieczone mocnym układem dwóch sprężyn o średnicy 190 mm (zewnętrzna) i 114 mm (wewnętrzna). Konstrukcja ramy sprawia, że maszyna nie stawia tak dużych oporów w pracy jak standardowy głębosz.

Głębosz MGX

Głębosz MGX_mandam

Od stycznia portfolio Mandamu zasili głębosz MGX, czyli nowa wersja sprawdzonych już głęboszy MG i MGW jakie są w ofercie od lat. Ale MGX wyróżnia się przesuwnymi zębami oraz przykręcanym wałom. Dzięki temu rolnik ma możliwość skonfigurowania maszyny według do swoich potrzeb. W ofercie znajdą się dwie ramy (o szerokościach 2,2 m i 3,0 m), które będzie można doposażyć w odpowiednią liczbę zębów. W wersji MGX 2200 odpowiedniej do ciągnika 120 KM będzie można zakupić maszynę z 2 lub 3 zębami, a w MGX 3000 (zapotrzebowanie 180 KM) jest możliwość montażu 4 lub 5 zębów. Niezależnie od szerokości i ilości zębów maszyny będą mogły być wyposażone w wał roboczy (kilka różnych do wyboru). To rozwiązanie to też ułatwienie dla dystrybutora. Tak duża możliwość konfiguracji pozwoli na swobodne zamawianie maszyny z gwarancją, że doposaży się ją w odpowiedni sposób. Maszyna ta będzie wyposażona w ząb prosty z wymiennym nożem tnącym. Rolnik będzie miał również wybór szerokości redlicy oraz materiału z jakiego jest ona wykonana.

Kultywator Rhino

kultywator_mandam_rhino

Rhino to kultywator dłutowy bazujący na identycznym zębie jak w modelu Spec HD. Maszyna ta jednak wyposażona jest w standardzie w cztery rzędy zębów. Za nimi pracuje belka z talerzami zębatymi agresywnie podcinającymi glebę. Dopełnieniem jest jeden z kilku wałów doprawiających. Cała maszyna w standardzie wyposażona jest w wózek jezdny z kołami umieszczonymi za talerzami, a przed wałem. Kultywator ten stworzony został z myślą o dużych gospodarstwach. Co ciekawe, prototyp był testowany na gruntach w Republice Południowej Afryki. W ofercie klienci będą mieli do wyboru szerokości robocze 4,0 m i 6,0 m (składane hydraulicznie).

Brona talerzowa Sal-K

Brona talerzowa Sal-K_Mandam

Po rocznych testach w kraju i za granicą  na rynek trafia brona talerzowa Sal-K. Firma podkreśla, że to konstrukcyjnie zupełnie nowe rozwiązanie zbudowane wprawdzie na bazie popularnego w tym roku Sal 3,0. Celem było wyprodukowanie maszyny dla większych gospodarstw. Sal-K o szerokości 6m z talerzami 610 mm w standardzie zintegrowana jest z wózkiem transportowym. Brona składa się z 3 części (środkowej i dwóch skrzydeł bocznych). Ta konstrukcja została poddana testom. Poziome zabezpieczenie sprężynowe daje gwarancje skutecznej pracy w bardzo trudnych warunkach. To maszyna dla wymagających Klientów.

Brona talerzowa Tal-R

Mandam_Brona talerzowa Tal-R

Po dwuletniej nieobecności do sprzedaży wraca zmodernizowana brona Tal-R. Jej największą zaletą jest specyficzny układ talerzy ustawionych symetrycznie do siebie, co pozwala na zrównoważoną pracę, bez charakterystycznego dla bron talerzowych 3-metrowych ściągania na jedną stronę.

Elementy robocze w pierwszym rzędzie odkładają glebę od środka, a tylne do środka. Takie ustawienie elementów skutkuje tym, że w środku pozostaje wąski pas nieuprawionej gleby. Dlatego Mandam zastosował w TAL-R ząb spulchniający pomiędzy rzędami talerzy, który zabezpieczony jest resorem. 
Za talerzami znajduje się zgrzebło, jego skrajne elementy odpowiadają za wyrównanie bruzd pozostawionych przez skrajne talerze. Brona o szerokości roboczej 3 m może być wyposażona dodatkowo w hydraulicznie unoszone koło jezdne, który odciąża TUZ ciągnika podczas jazdy po drodze. Koło wraz z mechanizmem unoszenia waży 300 kg, co skutecznie dociąża maszynę podczas pracy.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 00:52