StoryEditor

New Holland PX: koło podporowe na środku ramy

Przesunięcie koła podporowego bliżej kabiny ciągnika to jedna z istotniejszych modyfikacji pługów PX marki New Holland. Podczas jednego z jesiennych pokazów przyjrzeliśmy się pracy modelu PX 51080. Do zaorania było ściernisko po zbiorze kukurydzy na kiszonkę. Pług spisywał się bardzo dobrze.
20.12.2020., 22:12h

Liczący 5 korpusów pług waży ok. 2,5 t, a do współpracy wymaga ciągnika o mocy od 200 do 350 KM. Koło o średnicy 87 cm zamontowane jest w obrębie ramy pługa, dzięki czemu obrabianie krawędzi pól i wykańczanie orki nie jest uciążliwe. Zastosowano tu oponę z bieżnikiem rolniczym, by ograniczyć opory toczenia. Dobrze, że koło pełni również funkcję transportową, z czego skorzystać mogą ciągniki z dolnego przedziału mocy. Aby ją aktywować, trzeba unieść pług na wysokość ok. 10 cm odpiąć sworzeń blokujący, po czym chwytając za praktyczny uchwyt przy kole odchylić je w tył, tak by przełożyć sworzeń przez drugi otwór. Kolejnym krokiem jest zwolnienie blokady obrotu w wieżyczce pługa. W efekcie podczas obracania korpusów popychany sprężyną sworzeń samoczynnie zablokuje pług w wybranej pozycji. Trzeba przyznać, że nie jest to skomplikowane.

Regulacja głębokości

Do regulacji głębokości roboczej na kole podporowym służy charakterystyczne dla szwedzkich pługów pokrętło. Podczas obracania słychać charakterystyczny klik, więc łatwo policzyć obroty, co pomaga w wyregulowaniu obu stron. Podobało nam się, że producent dołożył hydrauli...

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 23:41