StoryEditor

Nowe modele w ofercie JCB

Nowa ładowarka teleskopowa 542-70 Agripro, wydajna maszyna przegubowa 457S Agri, nowy system obsługi iCon w ciągnikach Fastrac, oraz rozwój maszyn elektrycznych to najważniejsze zaprezentowane niedawno nowości JCB.  
05.10.2022., 12:10h
Nowa ładowarka teleskopowa JCB 542-70 Agripro to maszyna dla najbardziej wymagających klientów, dla których priorytetem jest wydajność pracy. To, co wyróżnia maszynę to prędkość maksymalna 50 km/h i silnik o mocy aż 175 KM. Dzięki tym wyróżniającym się parametrom JCB podnosi poprzeczkę wydajności.
Ładowarka napędzana jest czterocylindrowym silnikiem JCB spełniający Stage V o pojemności 4,8 i mocy aż 175 KM. To co wyróżnia jednostkę napędową to wysoki moment obrotowy 690 Nm osiągany przy niskich 1500 obr./min. Duża moc sprawia, że ładowarka radzi sobie w każdym terenie, a także w transporcie.
W pracach transportowych bardzo dobrze spisuje się nowa przekładnia napędowa DualTech. To co wyróżnia napęd JCB to przekazywanie mocy przez hydrostat do prędkości 22 km/h. Powyżej tej prędkości moc przekazywana jest w pełni mechanicznie. Dzięki takiej konstrukcji napęd pozwala precyzyjnie pracować przy niskich prędkościach podczas załadunku i spalać niewiele paliwa w transporcie.


Wydajna maszyna z przegubem
Kolejna nowa maszyna JCB to kołowa przegubowa ładowarka 457S Agri. Napędza ją silnik Cummins o mocy aż 210 kW/282 KM. Przy masie ok. 20 t stosunek mocy do masy wynosi ok. 14,5 KM/t. Napęd przekazywany jest przez przekładnię powershift firmy ZF. Maszyna rozwija prędkość 50 km/h. Dzięki stosunkowi masy 14,5 KM/t maszyna jest uniwersalną ładowarką do wszechstronnych zastosowań. Stosunek ten jest wystarczający do prac załadunkowych, a także do wymagających prac w silosie przejazdowym. JCB posiada w ofercie trzy modele przegubowych maszyn tj. 413S Agri, 419S Agri i 435S Agri, które wyróżnia stosunek mocy do masy aż 17 KM/t. Te maszyny dedykowane są do wydajnej pracy w silosie paszowym. 


iCON w ciągnikach Fastrac
Jedną z zaprezentowanych niedawno nowości JCB jest system obsługi iCON w ciągnikach Fastrac. Jego podstawowymi elementami jest nowy podłokietnik z dźwignią wielofunkcyjną oraz 12-calowym monitorem dotykowym. Pozwala on nie tylko na obsługę maszyn towarzyszących z ISOBUS (iConnect), łączy także wszystkie funkcje prowadzenia ciągnika i obsługi maszyn z GPS, pozwala na indywidualną personalizację ustawień wg upodobań operatora (iConfigure) i umożliwia nową strategię obsługi bezstopniowej przekładni (iControl).
12-calowy monitor ma pięć okien wyświetlania, które przesuwa się palcem jak w smartfonie, np. okno menu głównego, do obsługi maszyn z ISOBUS, do prowadzenia GPS, do obrazu z kamer itd. Klikając np. na ikonę podnośnika, na ekranie menu głównego przechodzi się do rozszerzonych ustawień TUZ. Można zapisać tutaj ustawienia np. dla konkretnej maszyny towarzyszącej. 
Poruszając dźwignią krzyżową w przód zwiększa się prędkość, pociągając ją do tyłu zmniejsza się przełożenie. Po przesunięciu jej w lewą stronę zmienia się kierunek jazdy, w prawo utrzymywana jest aktualna prędkość. Przesuwnym przyciskiem na dźwigni można ją dowolnie zmieniać. Prędkość pracy można zmieniać dowolnie dźwignią lub pedałem jazdy, nie trzeba tutaj wybierać strategii jazdy. Na dźwigni jest 5 oznaczonych cyframi przycisków, którym można przypisywać dowolne funkcje. Cztery dodatkowe, programowalne przyciski znajdują się na krótkiej dźwigni do obsługi hydrauliki. Jeśli przypisze się im obsługę zaworów hydraulicznych, dioda LED będzie podświetlana na kolor wybranej sekcji rozdzielacza. 
JCB informuje, że monitor można obsługiwać także zewnętrznymi przyciskami. iCON dostępny jest we wszystkich modelach ciągników Fastrac serii 4000 i 8000.


Elektryczna ładowarka 525-60E
Ładowarka elektryczna została zbudowana na bazie standardowej maszyny napędzanej silnikiem dielsla. Jednak jej konstrukcja i rozwiązania zostały mocno przebudowane na potrzeby zasilania energią elektryczną. Standardowy silnik spalinowy zastąpiono dwoma silnikami elektrycznymi. Pierwszy trzy fazowy, indukcyjny o mocy 17 kW służy do napędu układu jezdnego, w którym nie ma przekładni. Drugi silnik o takiej samej konstrukcji jednak o mocy 22 kW napędza układ hydrauliczny ładowarki. 


Magazyn energii
W ładowarce 525-60E zastosowane akumulatory litowo-jonowe o mocy 24 kWh, co zdaniem producenta wystarcza na pracę przez 3,5 godziny. Standardowo maszyna wyposażona jest w układ ładowania akumulatorów energią o napięciu 230 V. Naładowanie całkowicie pustych akumulatorów w ten sposób trawa 8 godzin. W opcji dostępna jest ładowarka trójfazowa, która czas ładowania skraca do 110 minut. JCB informuje, że po 5000 cykli ładowania pojemność akumulatorów nie powinna spaść poniżej 80%.

Udźwig i wysokość podnoszenia
Jak wspominałem maszyna elektryczna została zbudowana na konwencjonalnej ładowarce. To kompaktowy model o wysokości 1,89 m i szerokości 1,84 m. Udźwig maksymalny wynosi 2500 kg, a w całym zakresie podnoszenia 2000 kg. Maksymalna wysokość podnoszenia to 6 m. 
Producent informuje, że mosty wyposażono w układ odzysku energii, tzn. podczas hamownia i zwalniania baterie ładowarki są doładowywane. 


To dopiero początek ładowarek elektrycznych
Jak informuje przedstawiciel producenta ładowarka 525-60E to pierwszy model z napędem elektrycznym. Producent pracuje nad rozszerzeniem oferty maszyn z takim napędem. Warto wspomnieć, że JCB ma już w ofercie inne maszyny napędzane energią elektryczną m.in. minikoparki i miniwozidła wykorzystywane w budownictwie.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 19:41