StoryEditor

Paszowóz Alima-Bis: wozy paszowe o poj. 16 m3 [przegląd]

Wybór paszowozu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza kiedy producenci w swoim portfolio mają wiele konstrukcji i rozwiązań. Prezentujemy ofertę wozów paszowych ciąganych oraz samojezdnych o pojemności ok. 16 m3. Przyglądamy się paszowozom Alima-Bis.
19.04.2024., 10:02h

Wóz paszowy to maszyna, która pracuje codziennie, dlatego tak ważne jest dobranie właściwego dla gospodarstwa sprzętu. Przed zakupem warto rozważyć najważniejsze oczekiwania wobec maszyny i skrupulatnie wymierzyć budynki oraz przejazdy. W tej kwestii producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw rolnikom i dają możliwość modyfikacji seryjnego wozu, by dopasować go pod konkretne gospodarstwo (np. niskie budynki, wąski stół paszowy). Kluczowy jest wybór właściwej pojemności zbiornika. O tym decyduje liczba krów w stadzie lub grupie technologicznej, z uwzględnieniem częstości zadawania paszy w ciągu dnia. Przyjmuje się, że masa 1 m3 TMR wynosi 300 kg, przy założeniu, że zawartość suchej masy jest na zalecanym poziomie 46%. Zakładając, że krowa średnio pobierze dziennie 50 kg paszy, to każdy m3 paszowozu wystarczy do skarmienia 6 krów. Przed zakupem warto przyjąć rezerwę, biorąc pod uwagę ewentualne powiększenia stada w kolejnych latach.

Szereg możliwości

W artykule skupiliśmy się na wozach paszowych o poj. 16 m3, które są częstym wyborem wśród średnich i większych gospodarstw. Paszowozy o takiej pojemności dostępne są zarówno w wersji zaczepianej do ciągnika, jak i jako samojezdne maszyny. Producenci oferują konstrukcję z pionowym oraz poziomym systemem mieszania. Od lat rolnicy chętnie sięgają po wozy pionowe. Ich zaletą jest szybkie rozdrobnienie i wymieszanie dużych porcji bel, z zachowaniem odpowiedniej struktury TMR. Paszowozy tej konstrukcji o poj. 16 m3 występują z jednym lub dwoma ślimakami. Mają jednoosiowy układ zawieszanie lub (przeważnie jako opcja) układ tandemowy. Alternatywą są wozy poziome, które cechują się intensywnym rozdrabnianiem składników TMR, zwłaszcza suchych. Często maszyny te można wyposażyć w tylny frez załadowczy, co usprawnia załadunek komponentów bez konieczności angażowania dodatkowego ciągnika czy ładowarki.

W tym segmencie wozy paszowe w standardzie wyposażone są przeważnie w jedno okno wysypowe, wagę, przeciwnoże, dwubiegową przekładnię oraz podest. Za dopłatą do każdego wozu można dołożyć szereg dodatkowych opcji. Najczęściej rolnicy wybierają montowane na ślimakach magnesy, dodatkowe okna wysypowe czy wzmocnioną konstrukcję kosza. Poza tym wóz można wyposażyć we własną hydraulikę, zestaw kamer czy reduktor obrotów, obniżający zapotrzebowanie na moc. W wielu konstrukcjach paszowozów można łatwo zwiększyć pojemność zbiornika przez dołożenie nadstawek. O niełatwym wyborze paszowozu na przykładzie kilku gospodarstw piszemy w dodatku top bydło.

Część z producentów w ofercie wozów o poj. 16 m3 ma wozy samojezdne, które szerzej opisaliśmy w dalszej części. W artykule uwzględniliśmy firmy, które podzieliły się z nami swoją ofertą – niestety, nie wszyscy producenci.

Alima-Bis

W ofercie wozów o poj. 16 m3 firma Alima-Bis ma zarówno wozy paszowe jednoślimakowe – AlimaMix Evolution, jak i dwuślimakowe – AlimaMix Evolution Twin. Oba typy występują również w wersji rozszerzonej o oznaczeniu Pro. Konstrukcję paszowozów Evolution oparto na pionowym systemie mieszania.

Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 07:09