StoryEditor

Siewnik punktowy: nowoczesny i precyzyjny [raport z 4 gospodarstw]

Nowoczesne siewniki punktowe to uniwersalne maszyny, których rolnicy i firmy usługowe używają do siewu kilku gatunków. Jest jeden wyraźnie widoczny trend: sprzęt musi współpracować z GPS i oferować rozwiązania rolnictwa precyzyjnego.
14.04.2024., 08:20h
Z tego artykułu dowiesz się:
 • Siewnik punktowy
 • Zmienna obsada wyrównuje łan
 • Klimat wymaga zmian
 • Mapa = stan faktyczny
 • Początek z Kujaw
 • Wjeżdżając na pole, już myślę, jak z niego wyjechać
 • Dokładność do bólu
 • Z liniami prowadzenia łatwiej
 • Do siewu zbóż
 • Na Żuławach tylko doświadczenie i obserwacja pracy
 • Duży nacisk to podstawa
 • Niezbędna nawigacja

Siewnik punktowy

Wystarczy dysponować kilkoma kompletami tarcz nasiennych, różniących się liczbą i wielkością otworów, aby wszechstronnie wykorzystywać jeden siewnik np. do siewu buraków, słonecznika, kukurydzy i rzepaku. Elektryczny napęd tarcz zamiast mechanicznego z przekładnią łańcuchową otwiera drzwi do szerokich możliwości rolnictwa precyzyjnego. Kontrola sekcji, która daje nie tylko wymierne korzyści w mniejszym zużyciu drogiego materiału siewnego, jest już dzisiaj standardowym wyposażeniem.

Kolejna, coraz częściej wykorzystywana możliwość, to zmienna obsada roślin na polach z mozaiką glebową. Ta technologia najlepiej sprawdza się w przypadku słonecznika, który uprawiany jest na najsłabszych glebach, kukurydzy i rzepaku. Buraki rzadko kto sieje na wadliwych kompleksie glebowym, więc zmienny wysiew nie jest tutaj tak bardzo popularny.

Dokładny układ prowadzenia i opcje różnych ścieżek przejazdowych dają nieograniczone możliwości organizowania schematu pracy na polu. Warto się o to pokusić, aby ograniczyć np. ugniatanie obsianej powierzchni pola na uwrociach. Pozostaje jeszcze siew na bardzo trudnych w uprawie zwięzłych glebach. Tutaj najwięcej zależy nie od elektroniki, ale konstrukcji i wyposażenia siewnika. O tych i innych zagadnieniach rozmawialiśmy z rolnikami i usługodawcami w różnych regionach kraju.

Zmienna obsada wyrównuje łan

– Mniejsza obsada roślin na stanowiskach o niższym potencjale plonowania pozwala obniżyć koszty materiału siewnego. Ważne jest to, że nie wprowadzamy tutaj żadnych cięć, które mogłyby niekorzystnie odbić się na plonie. Korzyści tej technologii zauważalne są w latach z wyraźnym niedoborem wody – mówi Marek Bielaszewski z miejscowości Pogorzelica w woj. zachodniopomorskim. Młody rolnik wspólnie z siostrą Martą i bratem Jarosławem gospodaruje obecnie na areale ok. 900 ha wraz z gruntami dzierżawionymi. Chęć rozwoju wiązała się także z inwestycjami w nowoczesne maszyny.

image
Marek Bielaszewski
FOTO: Konieczka, Szymczak

– Zawsze kupowałem wydajne maszyny, z tego też powodu w 2014 roku założyłem firmę usługową, która pozwala na bardziej intensywne wykorzystanie maszyn – informuje Bielaszewski.

Wizytówka gospodarstwa

Marek Bielaszewski, Pogorzelica, gm. Radowo Małe

 • powierzchnia gospodarstwa ok. 900 ha z dzierżawami, pszenica ozima ok. 250 ha, rzepak ozimy ok. 250 ha, kukurydza ok. 200 ha, jęczmień ozimy, groch, słonecznik, żyto ok. 200 ha.
 • Fima usługowa AgroWest, od siewu po zbiór, pakowanie ziarna w rękawy.

Klimat wymaga zmian

Coraz większe problemy z niedoborami wody sprawiły, że również na północy uprawa kukurydzy mocno zyskała na popularności.

– Udało mi się dobrze wstrzelić w dynamiczny rozwój uprawy kukurydzy w Zachodniopomorskiem. W mojej okolicy uprawia się dużo kukurydzy na biogaz – mówi Bielaszewski. Pierwszym siewnikiem do siewu tej ciepłolubnej rośliny był sześciorzędowy Väderstad Tempo T6. Obecnie zastępuje go model Tempo TPV 12 z frontowym zbiornikiem nawozu. Zdaniem rolnika to bardzo uniwersalna maszyna, którą w rozstawie sekcji 45 cm sieje buraki, słonecznik i rzepak. W tej konfiguracji siewnik ma 12 sekcji. Dzięki dokręcanym elementom ramy, siewnik można przygotować do siewu kukurydzy w rozstawie 75 cm z 10 sekcjami.

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 16:31