StoryEditor

Prezycyjny rozsiew na duże szerokości

Precyzyjny wysiew nawet na największe szerokości robocze oraz zmienne dawkowanie wykonywane osobno na lewą i prawą stronę, to tylko niektóre atuty nowych rozsiewaczy Rauch H-EMC+W.
13.10.2018., 11:10h

Nawozy mineralne są bardzo drogie, więc każdemu powinno zależeć by aplikować je dokładnie. Na tegorocznej wystawie Agro Show firma Kuhn zaprezentowała nowe rozsiewacze Axis H EMC+W marki Rauch. Rozsiewacz z hydraulicznym napędem tarcz wyposażony jest w elektroniczny system pomiaru przepływu masy (system EMC), przez co do zmiennego dawkowania granul nie potrzebna jest waga. System sterujący pracą rozsiewacza dokonuje analizy osobno dla lewej i prawej tarczy wysiewającej nawóz, dzięki czemu możliwe jest zmienne dawkowanie oddzielnie dla każdej z tarcz. Jest zwłaszcza istotne dla największych szerokości roboczych, a nowe rozsiewacze Rauch Axis pozwalają na wysiew nawozu od 18 do aż 50 m.

Obecnie oferowane modele zostały wyposażone w nową jednostkę sterującą oraz serwomotory SpeedServo, które odpowiadają za regulowanie dawki oraz punktu spadania nawozu na tarcze wysiewające. Axis H EMC +W jest także wyposażony w system Section Control, pozwalający na zawężanie szerokości roboczej na klinach.

Z kolei system Axmat Duo to 54 czujniki skanujące nawóz opuszczający tarczę wysiewające. Jeśli silne podmuchy wiatru powodują zaburzenia w rozsiewie, system błyskawicznie wykryje zmiany i da sygnał do sterownika by dokonać korekty ustawienia punktu dozowania nawozu na tarczę, tak by zachować równomierność rozsiewu. Wszystko odbywa się w przysłowiowym ułamku sekundy.

Kolejną ciekawą opcją jest możliwość wysyłania nastawień bezpośrednio do komputera sterującego pracą rozsiewacza za pomocą Wi-Fi. Daje to właścicielowi gospodarstwa możliwość wcześniejszego ułożenia planu nawożenia i przesłania go do maszyny.

Choć, jak wspomniano, rozsiewacz nie potrzebuje wagi, to można go w taki element wyposażyć. Dzięki temu mamy pod kontrolą ilość granul znajdujących się w skrzyni. Wynik w czasie rzeczywistym można także śledzić na monitorze smartfona.

Rozsiewacze są w pełni kompatybilne z systemem ISOBUS, więc do obsługi maszyny można wykorzystać monitor ciągnika. Jeśli nasz traktor nie ma takiego wyposażenia, to producent oferuje szeroką gamę różnych sterowników, jak mający wręcz niezliczoną ilość funkcji komputer CCI-1200.

Nowe rozsiewacze Axis H EMC+W dostępne są ze zbiornikami na nawóz o pojemności od 2,2 do 5,2 tys. litrów, co w przypadku największego modelu pozwala załadować ponad 4 tony nawozu.

pt

Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 11:41