StoryEditor

Wóz asenizacyjny od 8-20 tys. l: Przegląd beczek do gnojowicy 9 firm

Która beczka do gnojowicy sprawdzi się w Twoim gospodarstwie? Przyglądamy się wozom asenizacyjnym 9 firm, o pojemności od 8 do 20 tysięcy litrów. Producenci poszerzają ofertę nie tylko małych jednoosiowych beczek, ale coraz częściej na polach widzimy modele nawet na trzech osiach.
09.06.2023., 12:06h

Nawozy płynne coraz popularniejsze

Niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym czasie ceny nawozów wróciły do poziomu sprzed 2–3 lat, dlatego wiele gospodarstw szuka alternatywy w postaci nawozu naturalnego. W nieco lepszej sytuacji są gospodarstwa z produkcją zwierzęcą, gdzie częściowo nawóz mineralny można zastąpić gnojowicą czy obornikiem. Ostatnio nawozy te zyskały na znaczeniu, a dla części gospodarstw z dużą produkcją zwierzęcą obornik czy gnojowica stały się atutem i cennym towarem wymiennym, np. za słomę.

Producenci wozów asenizacyjnych oferują głównie wozy stalowe w wersji ocynkowanej lub malowanej. Coraz większą popularnością cieszą się maszyny ze zbiornikami wykonanymi z tworzywa, które jest lżejsze. To z kolei daje mniejsze naciski na podłoże i mniejsze zużycie paliwa. Do wyboru są różnego rodzaju i wielkości pompy (np. próżniowe, ślimakowe). Większe wozy często wyposażone są w dwie lub trzy osie z możliwością skrętu, mają hydrauliczną amortyzację, hydrauliczne ramię ssące i mnóstwo dodatkowego wyposażenia, po czujniki NIR do bieżącej analizy składu gnojowicy, podstawy precyzyjnego nawożenia.

Rośni...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 07:30