StoryEditor

Kieszonkowe laboratorium do zbóż

GrainSense opracowała przenośny przyrząd umożliwiający pomiar jakości zboża z myślą o rolnikach indywidualnych.
05.08.2019., 14:08h

Miernik służy do pomiaru zawartości białka, wilgoci, olejów roślinnych oraz węglowodanów w ziarnach zbóż i innych roślin uprawnych. To kluczowe czynniki decydujące o wartości zbiorów i kosztach przetworzenia – jeszcze zanim zostaną one zebrane z pola. Jak zaznacza producent, zasilany z sześciu baterii typu AA miernik wymaga tylko kilku ziaren, a każdy pomiar trwa sekundy i nie wiąże się z dodatkowymi czynnościami przygotowawczymi. Urządzenie ma funkcje określania lokalizacji (GPS) i pracy w połączeniu z usługami w chmurze, dzięki którym można z jego pomocą skorzystać z szerokiej gamy usług wspomagających.

Sercem urządzenia GrainSense jest moduł detekcji optycznej oraz wspierające go elementy mechaniczne i elektroniczne. Urządzenie jest wyposażone w moduł Bluetooth do połączenia z urządzeniem przenośnym, np. smartfonem. Zasada działania urządzenia opiera się na spektroskopii absorpcyjnej w bliskiej podczerwieni (NIR). Technika ta jest od wielu lat dostępna w laboratoriach, a GrainSense umożliwiła jej stosowanie w urządzeniu przenośnym.

W celu wykonania pomiaru użytkownik wykonuje pomiar wzorcowy z użyciem pustej kuli (uzyskanie poziomu bazowego), a następnie umieszcza ziarno w szklanym pojemniku i wykonuje pomiar, trwający zazwyczaj ok. 30 sekund. Jeden zestaw baterii pozwala na wykonanie około 150 pomiarów. Wsparciem w pracy z miernikiem jakości zboża może być mobilna aplikacja Grain Sense. Aplikacja mobilna służy do konfigurowania urządzenia i wgrania najnowszych danych kalibracyjnych. Wyniki są przesyłane do aplikacji mobilnej, która z kolei przekazuje je do internetowej bazy danych. Na podstawie wykonanej analizy rolnik może podjąć decyzję o rozpoczęciu żniw, zarządzaniu silosami i sprzedaży płodów.

W sprzedaży detalicznej, niezależnie od kraju, urządzenie kosztuje 3,9 tys. euro netto. Cena obejmuje oprócz urządzenia także futerał, naczynie pomiarowe i nakładkę oraz roczną gwarancyjne. Dodajmy, że korzystanie z urządzenia wymaga posiadania osobistego konta użytkownika, za którego użytkowanie naliczana jest roczna opłata w wysokości 250 euro netto. Konto to pozwala na wprowadzenie 4 gatunków zbóż oraz dostarcza aktualizacje i kalibracje, a także umożliwia udostępnianie wyników pomiarów.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 11:25