StoryEditor

Nexat: ciągnik o rozpiętości aż 14 m z modułami do siewu, zbioru i uprawy

Nexat to koncepcja uprawy gleby ze stałymi ścieżkami przejazdowymi o szerokości 14 m. Dzięki tej technologii aż 95% powierzchni pola nigdy nie zostanie zagęszczone przez maszynę. Jak działa ten ciągnik o szerokiej rozpiętości?
15.09.2023., 10:09h

Jednym z największych wyzwań nowoczesnego rolnictwa jest unikanie zagęszczenia gleby, co ma wpływ na wykorzystanie wody, lepszy wzrost korzeni i ogranicza erozję gleby.

Klemens Kalverkamp jest znanym od dziesięcioleci konstruktorem maszyn rolniczych. Wraz z synem Felixem tworzą firmę Kalverkamp Innovation, która stoi za projektem i rozwojem Nexat, czyli systemu uprawy gleby, który opiera się na zupełnie nowym nośniku narzędzi. W 2014 roku pojawiły się pierwsze koncepcje, a po dwóch latach prototypy. Już w 2019 roku pierwsze 400 ha zostało kompletnie obrobionych przez nośnik Nexat, począwszy od uprawy, przez siew, pielęgnację, na zbiorze kończąc. Obecnie nośnik Nexat pracuje już w gospodarstwach na trzech kontynentach.

W rozwój i realizację projektu budowy nośnika narzędzi Nexat zaangażowani są różni akcjonariusze, ale rodzina Kalverkamp ma pakiet większościowy.

Pomysłodawcy i główni konstruktorzy Nexat: Klemens Kalverkamp i jego syn Felix.
Pomysłodawcy i główni konstruktorzy Nexat: Klemens Kalverkamp i jego syn Felix.

Tylko 5% pola jest ugniatane

W klasycznych metodach uprawy to szerokość robocza określa ścieżki przejazdu każdej maszyny przez wybrany obszar. Dlatego gleba jest na całym obszarze wzruszona, a później ...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 11:35