StoryEditor

Szybkie szacowanie plonu na polu

Często bywa, że nim wyjedziemy w pole kombajnem musimy precyzyjnie oszacować plon. Oto zestaw dwóch urządzeń, które ułatwią to zadanie.
31.07.2018., 16:07h
Najczęściej plon szacujemy w przypadku konfliktu z firmą ubezpieczeniową, która stara nam się udowodnić, że nie należy nam się wysokie odszkodowanie lub ustalania rekompensat za szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę. W obu przypadkach powinno nam zależeć, by próba jak najbardziej odzwierciedlała rzeczywistość.

Oczywiście istnieją naukowe metody pozwalające na poznanie plonowania roślin i nie potrzeba do tego żadnego wymyślnego sprzętu. Wystarczy wyznaczyć reprezentatywny metr kwadratowy powierzchni uprawnej, a następnie zebrać z niego wszystkie kłosy. Po ich wymłóceniu próbkę trzeba zważyć, a wynik pomnożyć przez 10 000. Wydaje się proste, jednak z doświadczenia wiem, że taka metoda poznania plonu jest bardzo praco- i czasochłonna.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że aby mieć wynik odzwierciedlający rzeczywisty plon, próbę najlepiej wykonać kilkakrotnie w różnych częściach pola i wyliczyć średnią.

Dlatego jeśli często musimy szacować plon, to z pomocą przychodzą nam dwa urządzenia firmy Gode. Pierwszym z nich jest MiniBatt. To urządzenie to najmniejszy kombajn do omłotu na świecie. Sprzęt prócz szacowania plonu sprawdzi się takż...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 02:38