StoryEditor

Wydajność i koszty determinują konkurencyjność

– Nigdy nie trać szansy, jaką stwarza ci dobry kryzys – podkreślał w swoim wykładzie, cytując Winstona Churchilla, prof. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
20.11.2016., 12:11h

Według prof. Zygmunta M. Kowalskiego Trudne czasy powinny zachęcić nas do liczenia kosztów. Tylko przez efektywną ekonomicznie produkcję mleka możemy konkurować na rynkach UE oraz wschodniej Europy i Azji.

– Liczenie kosztów jest szczególnie ważne obecnie, gdy mamy do czynienia z nadprodukcją mleka. Producenci muszą zrozumieć, że o ich zyskach decydują nie tylko wysokie ceny skupu, ale także poziom kosztów produkcji mleka. O ile na ceny skupu mają niewielki wpływ, o kosztach produkcji decydują codziennie – podkreślał prelegent z Krakowa.

Przykładem nieracjonalności jest rezygnowanie z zakupu dodatku paszowego, bo brakuje pieniędzy, skoro relacja koszt: zysk dla tego dodatku wynosi jak 1 do 4, co oznacza, że wydatek 100 zł na jego zakup przynosi dochód 400 zł. – Im szybciej nauczymy się liczyć koszty, tym mniej straszyć nas będzie widmo kolejnych kryzysów – mówił prof. Kowalski.

opr. mj
Fot. Wieczorek

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 00:13