StoryEditor

Hormonalna synchronizacja rui u loszek: jak zrobić to poprawnie?

Powtarzalność jest podstawowym elementem optymalnego funkcjonowania stada, zarówno w aspekcie ferm w cyklu zamkniętym, jak i nastawionych na produkcję i sprzedaż warchlaków. Tylko prawidłowe działanie sektora rozrodu, czyli serca fermy, warunkuje taką powtarzalność i sukces produkcyjny.
21.09.2023., 14:09h

To właśnie dzięki niej możliwe jest planowanie działań dotyczących dalszego odchowu i tuczu lub sprzedaży warchlaków. Dobrze prowadzone gospodarstwo nie powinno opierać się na przypadku, a wszystkie przeprowadzane zabiegi powinny być dokładnie przemyślane. Trzeba pamiętać, że podjęte dziś działania będą miały konsekwencje w przyszłości, tak samo będzie, jeśli nie zrobimy czegoś w porę.

Założenia technologiczne powinny uwzględniać, ile zwierząt w danym czasie chcemy odsadzić, odchować, a dalej sprzedać lub tuczyć. Fakt ten musi być poprzedzony odpowiednią liczbą porodów. W tym miejscu należy nadmienić, że porodówka jest najdroższą częścią chlewni i rozsądny hodowca powinien maksymalnie ją wykorzystywać. Aby doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie kojce porodowe są wykorzystywane, optymalnie należy z wyprzedzeniem budować grupy loch i loszek krytych w jednym czasie. Ponadto, każda taka grupa zwierząt powinna mieć prawidłową strukturę i składać się zarówno z loszek, loch w szczycie produkcyjnym, jak i ze zwierząt starszych. Większość ekspertów wskazuje, aby remont stada wynosił około 40–45% w skali roku, ale jest to ocz...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 04:27