StoryEditor

Mięso z probówki: Już ponad 100 start-upów je produkuje!

Produkcja mięsa z kultur komórkowych działa. Obecnie branża dokłada wszelkich starań, aby zwiększyć jej wielkość. Mało tego! Duże zakłady rozpoczynają produkcję mięsa w laboratorium, a już ponad 100 start-upów produkuje mięso z probówki.
17.08.2023., 13:08h

Mięso z laboratorium

Mięso laboratoryjne, sztuczne mięso, mięso in vitro, mięso na bazie komórek, mięso hodowlane, mięso z probówki, mięso bez uboju. Istnieje wiele nazw mięsa z kultur komórkowych. Ostatecznie wszystkie one oznaczają mięso produkowane poza żywym organizmem.

Proces produkcyjny obejmuje mniej więcej cztery etapy. Po pierwsze, komórki macierzyste pobierane są z tkanki mięśniowej żywego lub świeżo ubitego zwierzęcia za pomocą biopsji. W tym procesie kilka komórek macierzystych wystarcza do wyprodukowania stosunkowo dużej ilości mięsa laboratoryjnego.

W drugim etapie komórki są umieszczane w pożywce. Namnażanie odbywa się w bioreaktorze, w którym skład pożywki, dopływ tlenu, temperatura, wartość pH i sterylność są precyzyjnie kontrolowane. W bioreaktorze komórki przechodzą następnie przez różne etapy. Rosną razem na konstrukcji nośnej, tworząc masę podobną do mięsa mielonego. Aby zbliżyć się do smaku mięsa zwierzęcego, do bezbarwnej tkanki dodawane są jeszcze komórki tłuszczowe.

Ponad 100 start-upów produkuje mięso z probówki

Ponad 100 start-upów na całym świecie zajmuje się produkcją mięsa i ryb z kult...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 14:43