StoryEditor

Łatwiejsze mycie chlewni

Technologia czyszczenia budynków inwentarskich strumieniem wysokiego ciśnienia wody jest jedną z najczęściej stosowanych w produkcji świń. Skuteczność tej technologii sprawia, że urządzenia wysokociśnieniowe poradzą sobie z niemal każdym rodzajem zabrudzeń. Jednak długotrwałe prace czyszczące z jakimi mamy do czynienia wymagają, aby sprzęt czyszczący był nie tylko skuteczny, ale i komfortowy w obsłudze - aby praca z nim nie była męcząca. 
24.01.2020., 13:01h

Chociaż podstawowa zasada działania urządzeń wysokociśnieniowych jest zawsze taka sama, wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi modelami ujawniają się podczas długiej pracy. I nie chodzi tu o wpływ parametrów technicznych, maksymalnego ciśnienia roboczego czy wydatku wody. Wydajne i efektywne czyszczenie jest ściśle powiązane z ergonomią sprzętu, odpowiedzialną za komfort obsługi urządzenia.  

Firma Kärcher dokonała przeglądu urządzeń wysokociśnieniowych z własnej oferty kierowanej dla profesjonalistów, pod kątem wniosków płynących z badań użytkowników np.  nad ergonomią i  innych badań rynkowych, uwzględniających opinie użytkowników tego typu sprzętu. Stało się jasne, że można poprawić komfort pracy tymi urządzeniami, w kluczowym dla obsługującego elemencie: pistolecie wysokociśnieniowym. Korzystanie z niego przez długi czas, niezbędny do wyczyszczenia dużych mocno zabrudzonych powierzchni np. w przemyśle, wymagało do tej pory naprawdę dużej koncentracji obsługującego i stałego, meczącego nacisku na spust. Wysoki uchwyt spustu oraz siła odrzutu powodowały przemęczanie mięśni dłoni, co mogło skutkować skurczami oraz gorszą kontrolą nad lancą i w efekcie, częstszymi przerwami w pracy. Wniosek z tej analizy był następujący: gdy obsługa pistoletu wysokociśnieniowego będzie wygodniejsza,  tym łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej wydajna będzie praca. 

Wśród odpowiedzi ankietowanych często przewijał się problem zmiany ustawień oraz wymiany osprzętu, jako czynności czasochłonnych i żmudnych. Złączki niekiedy bywają niepotrzebnie skomplikowane i trudne do odblokowania, co irytująco wydłuża czas podpięcia węża lub wymiany lancy. Nieszczelne zawory, powodujące ciągłe kapanie i spadek ciśnienia, stanowią kolejne utrudnienie.

 

Ergonomicznie przeprojektowany pistolet Easy!Force

Wzięto pod uwagę sugestie ankietowanych użytkowników i wprowadzono zmiany ułatwiające pracę tymi urządzeniami. Na pierwszy ogień poszedł pistolet, bo to właśnie w nim wprowadzono najbardziej znaczącą innowację – spust został przeniesiony z przodu na tył uchwytu. Ta, z pozoru niewielka zmiana, wpłynęła – zdaniem producenta – na zwiększenie wygody w operowaniu pistoletem ciśnieniowym. Do tej pory spust należało naciskać palcami, co szybko powodowało zmęczenie. Jednak teraz posłużymy się w tym celu nasadą dłoni. 

To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, w którym wykorzystuje się siłę odrzutu wysokiego ciśnienia wody aby zmniejszyć siłę potrzebną do utrzymania wciśniętego spustu Jedynie odblokowanie pistoletu wymaga użycia palca wskazującego, ale nie w sposób ciągły (wystarczy raz nacisnąć). Aby siła odrzutu mogła sprawnie działać na korzyść operatora, lanca, pistolet i spust zostały tak zaprojektowane, aby prowadzić ją w sposób liniowy do ramienia. Tym samym siła potrzebna do kontrolowania lancy zostaje przeniesiona ze słabszych i łatwo męczących się mięśni dłoni na znacznie silniejsze i bardziej wytrzymałe wyższe partie mięśniowe ramion. Trzymając łokieć zgięty w odpowiedni sposób, pod kątem od 90° do 120°, praca nowym pistoletem staje się niemalże bezwysiłkowa. 

 

Specjalista dr Marius Pfaller, wyjaśnia: “Długa praca w jednej pozycji, bez ruchu, za to wymagająca użycia dużej siły, stanowi najczęstszy powód nadwyrężania mięśni. Jednak ergonomiczne rozwiązania zastosowane w nowych pistoletach w znaczący sposób ułatwiają długą pracę z wysokim ciśnieniem, bez nadmiernego wysiłku”. To właśnie główna innowacja nowego pistoletu wysokociśnieniowy Easy!Force marki Kärcher.

Nowa konstrukcja ułatwia również zatrzymanie natrysku wody. Wystarczy tylko lekko rozluźnić dłoń, żeby spust odskoczył do pozycji spoczynku. Aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu, blokada bezpieczeństwa włącza się automatycznie przy każdej przerwie w pracy.

Dla wygody użytkowania przez osoby lewo- i praworęczne pistolet jest symetryczny, a do tego istnieje możliwość wyposażenia go w obrotowy uchwyt kątowy. Takie ułatwienia, podczas pracy z ciśnieniem 250 barów i pod dużym obciążeniem, mają kluczowe znaczenie. Przyczynia się to do znacznego rozluźnienia mięśni ramion, zwłaszcza, że istnieje możliwość wygodnego oparcia pistoletu o ciało pod zalecanym 8 stopniowym kątem. 

Aby jeszcze bardziej ułatwić obsługę pistoletu, przyłącze węża wysokociśnieniowego zostało przesunięte na jego przednią część, przed spustem. Ustawienie węża pomiędzy uchwytami zapewnia lepszą kontrolę nad lancą.

Udoskonalona technologia złączy – Easy!Lock

Również inne techniczne detale, takie jak aspekt łączenia dysz i akcesoriów, został przeanalizowany pod kątem ich funkcjonalności. Szczególnie skupiono się na łatwości i szybkości wymiany elementów osprzętu.

Aby zachować sprawdzoną trwałość łączeń, a jednocześnie ułatwić ich odkręcanie i zakręcanie, wykorzystano poczwórny gwint trapezowy z 6 mm skokiem. Wystarczy jeden obrót o 360 stopni aby szczelnie zakręcić lub z łatwością odkręcić złącze. Ten nowy system, nazwany Easy!Lock, będzie wykorzystywany we wszystkich profesjonalnych urządzeniach wysokociśnieniowych, a specjalny adapter pozwoli na zamontowanie go w starych modelach. Również złączka dyszy na lancy spryskującej (typu O-ring) została udoskonalona i umieszczona bezpośrednio naprzeciwko gwintu zabezpieczającego. W ten sposób osiągnięto znacznie trwalsze i  mniej podatne na poluzowanie uszczelnienie. Wszystkie opisane  udoskonalenia opracowano kierując się opiniami przebadanych użytkowników.

Zawór zamykający to kolejny element poddany dokładnej analizie podczas prac nad udoskonaleniem urządzenia. Zanieczyszczenia takie jak odpady mineralne oraz drobinki metalu niekiedy gromadzą się pomiędzy zaworem a gniazdem, uszkadzając go. Dlatego metalowy zawór został zastąpiony bardziej wytrzymałym, ceramicznym. Chociaż osad wciąż może powodować chwilowe przecieki, powierzchnia ceramicznego gniazda pozostaje nienaruszona. Dlatego, aby wypłukać zalegający osad i przywrócić właściwe uszczelnienie, wystarczy na krótko otworzyć zawór.

 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 07:05