StoryEditor

Małe dawki zaspokoją potrzeby

Recepta na dobrą kondycję loch w całym cyklu reprodukcyjnym to indywidualne karmienie. Nowoczesna technologia pozwala zautomatyzować ten proces.
13.12.2017., 14:12h
– Przy projektowaniu chlewni korzystałyśmy z doświadczenia męża, który jest głównodowodzącym w zakresie produkcji świń w naszych gospodarstwach – mówi Joanna Szudrowicz, która wraz z córką Angeliką zainwestowała w chlewnię na 400 loch.

Macieja Szudrowicza zainteresował system automatycznego żywienia loch w sektorach grupowych i porodówkach, który umożliwia dawkowanie małych ilości suchej paszy. Rozwiązanie to ma stymulować lochy do większego pobrania mieszanki, ale także ruchu oraz częstszego wypróżniania. Ponadto wypełnianie koryt ograniczoną ilością paszy zmniejsza jej straty, a co za tym idzie – daje oszczędności.

– System Gestal łączy ze sobą cechy stacji  paszowej i zwykłego stanowiska żywieniowego dla loch. Wydawał się łatwy w obsłudze zarówno dla zwierząt, jak i personelu – wyjaśnia decyzję o instalacji innowacyjnego na polskim rynku rozwiązania Maciej Szudrowicz. Gospodarstwo w Tłukawach jest czwartą chlewnią w Polsce, w której zamontowano technologię rodem z Kanady.

Jak funkcjonuje system Gestal? Jak oceniają jego działanie użytkownicy? Tego wszystkiego dowiesz się ze styczniowego numeru „top świnie” od strony 20.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 22:14