StoryEditor

Najnowsza prognoza produkcji drobiu

Według aktualnych prognoz Komisji Europejskiej, w ciągu najbliższych dwóch lat produkcja mięsa drobiowego nadal będzie rosnąć.
23.03.2015., 11:03h

Czynnikiem sprzyjającym mają być niskie ceny pasz oraz większa opłacalność produkcji drobiu. Natomiast elementem hamującym będzie występująca w niektórych rejonach UE ptasia grypa.

Wzrost, ale słabszy
W opublikowanej „Krótkoterminowej prognozie produkcji upraw polowych, mięsa i mleka w UE” czytamy, że w 2014 r. produkcja mięsa drobiu na rynkach unijnych wzrosła o 3,7% i osiągnęła bardzo wysoki pułap 13,2 mln ton. Wynik ten został osiągnięty dzięki zwiększonej produkcji drobiu w Niemczech (+4%), Polsce (+9%), Holandii (+2%) i Hiszpanii (+10%). Eksperci są zdania, że choć nastąpi wzrost produkcji, to jednak będzie on stosunkowo niewielki – w 2016 r. powinien osiągnąć poziom 13,6 mln ton. Obserwowane będzie także spowolnienie w produkcji w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Eksport się wzmocni
W 2015 r. najprawdopodobniej obserwowany będzie niższy o 2,3% wzrost unijnego eksportu drobiu, który powinien osiągnąć poziom 1,38 mln ton. To spowolnienie będzie wynikało z rosnącej konkurencji ze strony Brazylii i USA. Jednak ocenia się, że dynamika powinna być dość silna z uwagi na wznowienie dostaw do Arabii Saudyjskiej, gdzie powinno trafić w tym czasie około 1,5 mln ton drobiu.

Korzystnym zjawiskiem okazało się zwiększenie eksportu drobiu i to pomimo wprowadzonego przez Rosję embargo, ceł antydumpingowych przez RPA, ograniczonych zamówień ze strony  Arabii Saudyjskiej o 20%, czy przetrzebieniu stad kur przez ptasią grypę u kilku dużych producentów drobiu. Dzięki wzrostowi eksportu o 3,8% nastąpił rekordowy wywóz tego towaru w ilości 1,35 mln ton. A wszystko dzięki wzmożonemu handlowi z RPA (+25%), Beninem (+17%) i Hongkongiem (+14%).

Paradoksalnie zastosowanie ceł antydumpingowych w stosunku do kilku wielkich dostawców drobiu z Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii zaowocował zwiększeniem sprzedaży mniejszych firm z Belgii, Węgier, Hiszpanii i Francji.

Import na plusie
Jeśli chodzi o import mięsa drobiowego, w 2014 r. obserwowany był wzrost o 2,1% z powodu większych dostaw mięsa z Tajlandii. Nadal jednak największy udział w imporcie drobiu do UE ma Brazylia (60%). Jeśli zainteresowanie handlem tych dwóch krajów nie spadnie, to zarówno w tym, jak i następnym roku import powinien zwiększyć się o 5%.
Należy pamiętać także o tym, że jakiś czas temu Ukraina także dostała bezcłowy dostęp do rynków unijnych i może wysyłać rocznie 56 tys. ton mięsa drobiu w ekwiwalencie wagi tuszy lub 36 tys. ton w wadze produktu.

Będziemy jeść więcej drobiu
W 2014 r. przeciętny Europejczyk spożył o 2,5% więcej drobiu niż w 2013 r. Jak widać spowolnienie unijnej gospodarki nie odebrało apetytu mieszkańcom Unii. Co więcej, eksperci spodziewają się, że będziemy jeść jeszcze więcej drobiu, głównie z powodu wyższych cen mięsa czerwonego.  e-abi

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 15:49