StoryEditor

Wielkopolska świnią stoi – ale ile jeszcze? Rolnicy są wykończeni!

Wielkopolska świnią stoi! To hasło ciągle jest prawdziwe, ale jak długo będzie jeszcze aktualne? Rolnicy rezygnują z hodowli, są wykończeni brakiem opłacalności produkcji. Odwiedziliśmy dwa rodzinne gospodarstwa i zapytaliśmy, co ich jeszczez trzyma w branży i jak widzą przyszłość hodowli świń.
13.02.2023., 09:02h

Jak wskazują wszelkie dostępne dane, pogłowie trzody chlewnej ciągle spada. W szczególności zamykają się małe i średniej wielkości gospodarstwa rodzinne, które produkują trzodę chlewną w cyklu zamkniętym. Jest szereg powodów tej sytuacji, ale tym najważniejszym jest ekonomika całego przedsięwzięcia.

Kogo stać na hodowlę świń?

Po odbudowie stada trzody chlewnej w Chinach oraz gwałtownym spadku eksportu wieprzowiny z krajów Unii Europejskiej, ceny skupu zaczęły dramatycznie spadać, a koszty produkcji znacząco rosnąć. Na europejskim rynku powstała nadwyżka wieprzowiny, szacowana na ok. 30% w stosunku do popytu wewnątrzunijnego na to mięso. Zmieniły się również relacje kosztowe.

Tradycyjnie w Wielkopolsce przy małych areałach, słabych glebach i niskich cenach skupu zbóż, produkcja trzody chlewnej pozwalała rodzinnym gospodarstwom dobrze żyć. Najpierw COVID, a następnie wojna w Ukrainie przewróciły te relacje do góry nogami. Zboże jest drogie, a ceny skupu bardzo niskie. Nie ma więc sensu kontynuowanie trudnej i ryzykownej produkcji trzodowej, prowadzonej na własne ryzyko.

wielkopolska pogłowie świń

Strefy ASF: problemy w czerwonej strefie

Epidemia ASF t...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 12:16