Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny tuczników znowu do góry - nawet 10,4 zł/kg w wbc! Który zakład płaci najwięcej?

Obrazek

Wzrosty cen tuczników w UE, na małej i dużej giełdzie niemieckiej pociągnęły za sobą podwyżki w polskich skupach trzody chlewnej rzędu kilkudziesięciu groszy. Który zakład w Twojej okolicy płaci najwięcej? 

Dorota Kolasińska9 lutego 2023, 09:55

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są ceny tuczników w wadze żywej i poubojowej w poszczególnych zakładach?
  • jakie są prognozy na najbliższy czas dla rynku trzody chlewnej?
  • czy wyższe ceny utrzymają się dłużej? 

W ostatnim tygodniu na europejskim rynku trzody chlewnej sporo się dzieje. Na małej giełdzie niemieckiej ISN ceny podskoczyły o kolejne 13 eurocentów/kg i osiągając poziom 2,31 euro/kg wbc (od 2,28 do 2,35 euro/kg). Reakcja dużej giełdy VEZG, w najnowszym notowaniu (8.02.23) była niemalże natychmiastowa, a ceny tuczników osiągnęły poziom 2,20 euro/kg (wzrost o 11 eurocentów za kg). 

To nie jedyny pozytywny sygnał z rynku europejskiego, który powoduje podwyżki. Ceny rosną także w we Francji, Niderlandach i Hiszpanii. Zapasy magazynowe topnieją i idzie wiosna, a z nią sezon grillowy. Ponadto prognozy KE dotyczące produkcji trzody chlewnej nie są optymistyczne, gdyż Bruksela szacuje, że produkcja w UE może spaść nawet o 4% do końca 2023 r. Produkcja w Niemczech rok do roku spadła z kolei o 10%. Analitycy twierdzą, że podaż tuczników nie nadąży za popytem, dzięki czemu jest szansa, że ceny tuczników utrzymają się na wyższym poziomie w 2023 r. Niestety nadal, jak twierdzą eksperci ISN zainteresowanie importem wieprzowiny z UE do krajów trzecich jest niskie. 

- W ostatnim tygodniu ceny skupu tuczników według notowań ISN wzrosły we Francji (+6₵), Holandii (+5₵), Hiszpanii (+4₵). Również ceny mięsa wieprzowego stopniowo idą w górę pomimo trudności w sprzedaży wieprzowiny na rynku chińskim. Większe zainteresowanie żywcem wieprzowym związane jest z nadchodzącym sezonem grillowym oraz ograniczonymi zapasami wieprzowiny w magazynach zakładów przetwórczych – informował Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCh PolPig.

Ceny tuczników w Polsce rosną!

Od prawie dwóch tygodni obserwujemy spore wzrosty cen tuczników zarówno w wadze poubojowej i wadze żywej. Prezes KZP-PTCh podkreśla, że wszystko wskazuje na to, że trend rosnący utrzyma się w najbliższym czasie. Obecnie rolnicy średnio za tuczniki w klasie E według naszej sondy otrzymują 10,2 zł/kg i 7,7-7,8 zł/kg w wadze żywej. To wzrost względem poprzednich notowań o 1 zł/kg w wbc i 50-60 gr/kg za żywiec. Warto zaznaczyć, że niektóre zakłady płacą nawet 10,45 zł/kg przy partiach powyżej 50 szt. 

- Pojawiły się bardziej optymistyczne nastoje wśród producentów świń nie tylko ze względu na wyższe ceny żywca, ale również ze względu na spadające koszty pasz. Niska podaż żywca i wysokie ceny skupu utrzymają się w ciągu najbliższych tygodni. Zakłady za tuczniki w kl. E oferują nawet 10,00 zł/kg – podaje A. Dargiewicz.

Zakończył się nabór wniosków dla producentów prosiąt

Jak podała ARiMR 7 lutego br. zakończyło się przyjmowanie wniosków w ramach „Nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. Do Agencji, wpłynęło 34 620 wniosków. Najwięcej (ponad 10 tys.) wpłynęło ich od hodowców trzody chlewnej z woj. wielkopolskiego. 


dkol 
Fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)