StoryEditor

Ceny tuczników muszą być wyższe! Co z europejską hodowlą świń?

Stabilizacja cen wieprzowiny w Chinach, wyższe stawki za żywiec w Europie związane ze spadkiem pogłowia świń oraz produkcja w podwyższonych normach dobrostanu i z niskim śladem węglowym. Takie są prognozy na nadchodzące lata, ale ceny tuczników i prosiąt muszą być wyższe!
03.01.2023., 12:01h

Rozmawiając o rynku wieprzowiny i cenach świń, musimy uważnie przyglądać się temu, co dzieje się na świecie. Najnowsze dane wyraźnie pokazują, że od momentu, kiedy ASF uderzył w Chiny, tamtejsza produkcja świń gwałtownie spadła, ale teraz w bardzo szybkim tempie się odbudowuje.

– W ciągu 2 lat zwiększono tam produkcję aż o 7 mln t. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że to więcej niż cała produkcja Brazylii i Korei razem wziętych. Zasadnicze pytanie brzmi: jak wiarygodne są dane z Chin? – pytał podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu Markus Fiebelkorn, analityk rynkowy Duńskiego Związku Producentów Świń.

Tab. 1. Światowa produkcja świń w latach 2018–2022 (tys. ton)

Jego zdaniem wszystko, co dzieje się w Chinach, ma ogromne znaczenie dla światowego rynku. Przyglądając się produkcji w innych krajach, np. Brazylii czy Meksyku, widzimy, że w ostatnich czterech latach zwiększyły one produkcję o 15%. To spory wzrost, ale porównując z Chinami, to jedynie kropla w morzu.

– Doniesienia medialne o tym, jakie duże wzrosty notują te kraje, są dobre jako informacje prasowe, ale w ujęciu globalnym dla rynku niemal nic nie znaczą – mówił ekspert.

Chińskie giganty hodowlane

Kolej...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 21:38