StoryEditor

Weekendowa prognoza pogody

Początek jesieni to w rolnictwie okres wzmożonych prac polowych. Trwają zasiewy upraw ozimych, zbiory kukurydzy kiszonkowej, a niebawem ziarnowej oraz buraka cukrowego i ziemniaka. Uprawy te zajmują łącznie obszar ponad 5 mln ha. Pracom tym powinna towarzyszyć umiarkowanie korzystna pogoda. Jaka będzie w najbliższych dniach?
29.09.2022., 11:09h
Bazując na wieloletnich obserwacjach stanów pogody i pomiarach towarzyszących im zjawisk atmosferycznych, Centrum modelowania meteorologicznego IMGW opracowuje strategiczne prognozy na potrzeby gospodarki, w tym sektora rolniczego. Dla rolnictwa są one szczególnie ważne, gdyż przeważająca część działalności tej branży odbywa się na otwartej przestrzeni środowiska. Oddziałują na niego wszystkie zjawiska pogodowe, które mają bardzo duże znaczenie na efekty i kontynuację prac polowych. Warto więc poznać niektóre ich parametry, zwłaszcza dotyczących najbliższych dni, tj. od czwartku – 29.09 do niedzieli –2.10 (patrz mapy; źródło IMGW).


Temperatura
W czwartek (29.09) i piątek (30.09) średnia temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju wyniesie 9–11°C. W sobotę (1.10) będzie nieco cieplej, gdyż termometry w wielu lokalizacjach pokażą od 9 do 12°C. W niedzielę będzie jeszcze cieplej. Na większości terenu Polski modele matematyczne przewidują bowiem wskazania od 12 do 14°C.
Opad
W czwartek niewielkie opady mogą pojawić się w centrum i na południowym wschodzie kraju. Nieco więcej deszczu należy spodziewać się w woj. podkarpackim. W piątek strefa opadów przesunie się na południowo-wschodnią połowę Polski. Więcej wody spadnie w woj. śląskim, świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim i podkarpackim. W sobotę deszczowe chmury zakryją niemal całe nasze terytorium, ale opady będą umiarkowane. Najwięcej deszczu spadnie w niedzielę, a opady spodziewane są w prawie całej Polsce, poza woj., lubelskim i podkarpackim.
Wiatr
Na czwartek i piątek prognozy modelowe przewidują na przeważającym obszarze kraju wiatr słaby, wiejący ze średnią prędkością 5–9 km/godz. Wzrośnie ona nieco w sobotę, do 10–14 km/godz., a w niedzielę od 10 do 17 km/godz.
Większość tych zjawisk nie powinna zatrzymać planowanych prac polowych, poza lokalnymi nieco większymi opadami oraz wyższą prędkością wiatru. Jego wartość powyżej 14 km/godz. (ok. 4 m/s) jest prawną granicą dozwoloną do wykonywania opryskiwania upraw.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 16:08