StoryEditor

Zalane pola i głodne oziminy - Jak wygląda sytuacja na polach w kraju?

Mijająca zima jest jedną z najbardziej obfitujących w opady od wielu lat. Jednych to cieszy, innych martwi. Przedstawiamy przegląd sytuacji na polach w różnych rejonach kraju.
22.02.2024., 09:41h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Żuławy - Na żuławskie gleby nie sposób wjechać z nawozami
  • Podlasie - gleba dobrze nasiąkała i uzupełniły się zapasy wody
  • Mazowsze - Rzepak i żyto dobrze przezimowały
  • Lubuskie - Wiosną trzeba będzie też dokończyć ochronę herbicydową zbóż ozimych
  • Dolny Śląsk - Ciężko może być z zaplanowanym głęboszowaniem

Nasycona wodą gleba jesienią utrudniła siewy, a teraz może opóźnić zabiegi agrotechniczne. Dotyczy to także stosowania azotu, który w lutym w tym roku na większości terenu Polski można było legalnie stosować. Jednak na glebach mocniejszych nie sposób było wjechać z ciągnikami w pole. Woda także nie wszędzie sprawnie schodziła z pól, co opóźnia nie tylko zabiegi, ale także ogrzanie gleby.

image

opady atmosferyczne 2023

FOTO: IMGW

Żuławy - Na żuławskie gleby nie sposób wjechać z nawozami

– Praktycznie co roku na wiosnę borykamy się z nadmiarem wody. Jednak w tym roku w lutym jest najgorsza sytuacja w ciągu ostatnich 10 lat. Na żuławskie gleby nie sposób wjechać z nawozami. W wielu miejscach pola są zalane, a rowy i kanały nie odbierały wody, ponieważ jej poziom w nich był bardzo wysoki. Jest to wywołane tzw. cofką, czyli wtłaczaniem wody z morza przez sztormy i silny północny wiatr. Ponadto Gdańsk, aby zmniejszyć ryzyko powodzi, zamknął śluzę na Motławie i nie mamy dokąd pompować wody – mówi Marek Grabarek z Żuław.

image

Marek Grabarek
Grabiny Zameczek
woj. pomorskie

FOTO: Katarzyna Sierszeńska

Dodaje, że jeszcze gorsza sytuacja jest ze wschodniej strony Nogatu. Twierdzi, że nie ma szans wjechać z nawozami, chyba że przyjdzie mróz, który umożliwi wjazd z ciągnikami w pole. Woda w okolicy zalewa też łąki, a niektórzy rolnicy muszą ratować zgromadzoną w stogach słomę i przewożą ją na wyższe tereny.

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 16:14