Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady KRUS>

Bez wyrównania odszkodowania i odsetek z KRUS: historia naszej Czytelniczki

Z każdym rokiem rośnie liczba zachorowań na boreliozę. Rolnicy i mieszkańcy wsi są szczególnie narażeni na atak kleszcza, co może skończyć się chorobą. Borelioza jest uznana za chorobę zawodową rolników, a poszkodowanym przysługuje odszkodowanie.

8 maja 2022, 13:33

Podczas kolejnego cyklicznego dyżuru telefonicznego w redakcji zwróciła się z prośbą o pomoc nasza Czytelniczka, obecnie pobierająca emeryturę rolniczą. Otóż od kilku lat choruje na chorobę zawodową – boreliozę. Już będąc na emeryturze rolniczej, w grudniu 2018 r. wystąpiła do KRUS z wnioskiem o przyznanie jednorazowego odszkodowania z tytułu choroby zawodowej – boreliozy. Do wniosku dołączyła decyzję państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej.

KRUS odmówiła odszkodowania, sąd zdecydował inaczej

Organ rentowy KRUS odmówił Czytelniczce prawa do jednorazowego odszkodowania, uzasadniając, że stwierdzona choroba zawodowa – borelioza nie powstała w okresie ubezpieczenia, lecz w okresie pobierania emerytury rolniczej, po uzyskaniu której była wyłączona z ubezpieczenia społecznego rolników. Czytelniczka od decyzji KRUS, odmawiającej prawa do jednorazowego odszkodowania, odwołała się do sądu. Sprawa w sądzie rejonowym, jak podała rolniczka, trwała długo i wyrok zapadł dopiero w październiku 2021 r.

Sąd rejonowy zmienił decyzję KRUS i orzekł, że choroba zawodowa


Pozostało 85 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ