StoryEditor

Oświadczenie o wyborze renty rolniczej

Pytanie Czytelniczki: Mam 62 lata. Pobieram rentę rolniczą stałą z KRUS. Do renty KRUS doliczyła mi 5 lat zatrudnienia, ale nie doliczyła mi lat pracy w gospodarstwie rolnym rodziców w latach 1975–1978 – po 16. roku życia. Uczęszczałam wtedy do technikum z internatem, ale mieszkałam z rodzicami i pomagałam w gospodarstwie. Mam więc 20 lat ubezpieczenia rolniczego. Gdy osiągnęłam wiek emerytalny, oddział regionalny KRUS nie zamienił mi renty rolniczej na emeryturę i w dodatku wypełniłam jakieś oświadczenie, że pozostanę na rencie i nie będę ubiegać się o emeryturę w ZUS. Czy faktycznie nie mogę pobierać emerytury rolniczej? Dlaczego nie doliczono mi lat pracy w gospodarstwie rodziców?
29.09.2021., 12:09h
Zgodnie z przepisami ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2021 r., poz. 266), osobom pobierającym renty rolnicze z tytułu niezdolności do pracy, które osiągnęły 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, przyznaje się z urzędu emeryturę rolniczą w wysokości nie niższej od dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli osoba ta spełniła warunki do emerytury, tj. m.in. podlegała ubezpieczeniu wyłącznie rolniczemu (bez zaliczenia okresów zatrudnienia dla osób urodzonych po 31.12.1948 r.) przez co najmniej 25 lat. Wysokość emerytury może być niższa od dotychczas pobieranej renty, jeżeli jej zmniejszenie wynika z wyłączenia okresów podlegania innemu ubezpieczeniu, tj. w ZUS. 

Wobec powyższego organ rentowy KRUS, gdy osiągnęła pani wiek emerytalny (60 lat), nie zamienił pobieranej przez panią renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę rolniczą, bo po wyłączeniu okresów ubezpieczenia w ZUS, nie legitymowała się pani co najmniej 25-letnim okresem ubezpieczenia społecznego rolników. Pracy w gospodarstwie rodziców po 16. roku życia KRUS nie doliczyła do okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego, poni...
Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:00