StoryEditor

Prawo: Dzierżawa a kupno i sprzedaż gruntu

Pytanie: Dzierżawię grunt na umowę pisemną, na 10 lat z datą pewną. Ziemia ta jest wystawiona na sprzedaż. Co się stanie z dzierżawą, jeśli gruntu nie kupię?
02.05.2019., 14:05h
Odpowiedź: Umowa dzierżawy zawarta na czas oznaczony, opatrzona datą pewną ma zapewnić trwałość tego stosunku prawnego. Skoro bowiem strony umówiły się na określony czas, to wcześniejsze rozwiązanie umowy może nastąpić wyjątkowo, w ściśle określonych sytuacjach.

Generalnie zatem rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia takiej umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy taką sytuację przewidują strony. Powyższe dotyczy również sytuacji, gdy nieruchomość jest sprzedana –  nowy właściciel zobowiązany jest honorować dzierżawę. Gdyby jednak umowa nie została opatrzona datą pewną przed sprzedażą, nowy właściciel mógłby umowę rozwiązać z zachowaniem okresu  wypowiedzenia nawet wtedy, gdy umowa została zawarta na czas oznaczony.

Adwokat Mikołaj Pomin

Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Możesz zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 14:42