StoryEditor

Ryzykowne dzierżawy pod wiatraki

Pytanie: Otrzymałem propozycję wydzierżawienia pola pod elektrownię wiatrową. Umowa, którą otrzymałem jest bardzo krótka i lakoniczna. Sama dzierżawa ma trwać 30 lat. Czy są jakieś niebezpieczeństwa związane z zawarciem takiej umowy?
08.02.2019., 12:02h
Odpowiedź: Inwestycja polegająca na budowie elektrowni wiatrowej jest bardzo złożonym i kosztownym procesem. Z jednej strony wymaga zaangażowania sporych środków ze strony inwestora. Z drugiej jednak stanowi znaczne ryzyko dla właściciela gruntu, bo wymaga od niego „tolerowania” przez nawet kilkadziesiąt lat na swej nieruchomości budowli wraz z dodatkową infrastrukturą, wizyt ekip serwisowych oraz – o czym często się zapomina, ograniczeń w zabudowie i zagospodarowaniu pozostałej, niezajętej nieruchomości. Jako korzyść niewątpliwie wskazać należy czynsz dzierżawny, który może być wyższy, aniżeli zwykły czynsz dzierżawny za grunt rolny.

Nie sposób odnieść do projektu umowy, którą otrzymał Czytelnik. Z doświadczenia jednak wiemy, że tego typu umowy są rozbudowane i zazwyczaj bardzo korzystne dla dzierżawcy. Wśród najważniejszych aspektów, na które należałoby zwrócić uwagę, wymienić należy czas trwania umowy oraz możliwość jej rozwiązania przez strony. Najczęściej dzierżawca stara się zastrzec dla siebie możliwość rozwiązania umowy w każdym czasie i z wielu różnych przyczyn; jednocześnie wydzierżawiającemu takie prawo przysługuje jedynie w przypa...
Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 13:12