StoryEditor

Terminy jesiennego nawożenia – kiedy można nawozić wg Programu azotanowego?

Do Ministerstwa Infrastruktury zwróciła się Izba rolnicza z pytaniem o zniesienie ograniczeń w Programie Azotanowym, a dokładnie o ściśle określone terminy, w których można nawozić.
09.07.2024., 12:37h

Nawożenie jesiennie - jakie terminy?

Na pytanie Izby Rolniczej o zniesienie ograniczeń w Programie Azotanowym dotyczącym ściśle określonych terminów, w których dozwolone jest stosowanie nawozów, Ministerstwo wskazało, że w przypadku nawożenia jesiennego wprowadzono już w 2018 roku zróżnicowane terminy nawożenia, które uzależnione są od rodzaju nawozu, rodzaju gruntu, a także przewidziano wyjątki dla podmiotów, które będą zakładać uprawy na jesień po późno zebranych:

  • burakach cukrowych,
  • kukurydzy oraz warzywach.

Zobacz także: Azot w rolnictwie: Badania wskazują na konieczność optymalizacji

Bardziej elastyczny termin nawożenia dotyczy również rolników, którzy nie mogli wykonać nawożenia ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.

- Wydaje się więc, że obecne przepisy zapewniają dostateczną elastyczność w terminie stosowania nawozów. Ministerstwo Infrastruktury ma na uwadze potrzebę utrzymania konkurencyjności krajowego sektora rolnego, który stanowi fundament bezpieczeństwa żywnościowego kraju, a odpowiednio dobrany termin stosowania nawozów zawierających azot jest istotnym czynnikiem wpływającym na plonotwórczość roślin. Należy jednak pamiętać, że prawem każdego obywatela jest także dostęp do wody odpowiedniej jakości umożliwiającej zaspokojenie potrzeb bytowych, dlatego nawożenie nie może powodować wzrostu zanieczyszczenia w wyniku wymywania składników odżywczych do wód – zaznacza Ministerstwo Infrastruktury.

Terminy stosowania nawozów

image
Terminy stosowania nawozów
FOTO: Program azotanowy MRiRW

Bernat Patrycja

na podst. WIR

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 06:03