StoryEditor

VAT od odszkodowania za wywłaszczenie

Rolnik musi zapłacić podatek VAT od odszkodowania za wywłaszczenie gruntu pod budowę drogi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 grudnia 2018 r. (sygn. akt I FSK 2089/16).
16.01.2019., 16:01h
Rolnik ten otrzymał od rodziców darowizną gospodarstwo rolne. Był podatnikiem VAT, rozliczał się na zasadach ogólnych. Na podstawie decyzji wojewody został wywłaszczony z gruntu pod budowę drogi, otrzymał za to odszkodowanie, za które kupił inne działki do uprawy. Utrzymywał, że od tego odszkodowania nie powinien zapłacić podatku VAT, gdyż – jak uzasadniał – nigdy nie zajmował się żadną inną działalnością zarobkową niż uprawa roli i dostawy produktów rolnych, tym bardziej nie trudnił się zawodowo obrotem nieruchomości. Podkreślał, że nie miał żadnego wpływu na wywłaszczenie. Nie podejmował żadnych kroków do zbycia gruntu, uzbrojenia go czy podziału.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu miał jednak odmienne zdanie, uznał, że rolnik VAT powinien zapłacić. Uzasadniał, że grunt był wykorzystywany w opodatkowanej VAT działalności rolnej, tak więc dostawa działek nie nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym, ale w ramach wykonywanej działalności rolniczej. To samo uznał WSA w Bydgoszczy, do którego rolnik odwołał się od decyzji dyrektora IS.

Przypomnijmy, że w wyroku z 5 października 2018 r. NSA w podobnej spraw...
Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 01:18