StoryEditor

Ardanowski: będzie mocne stanowisko Polski wobec strategii "Od pola do stołu"

- Będzie dobre, mocne stanowisko Polski wobec przyjętych przez Komisję Europejską strategii „Od pola do stołu” i „Na rzecz bioróżnorodności” – powiedział nam minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Poinformował też, że zobowiązał zespoły Porozumienia Rolniczego, by pilnie rozpoczęły prace nad sformułowaniem wniosków potrzebnych do wypracowania tego stanowiska.
25.06.2020., 18:06h
- To będzie polskie, nie tylko ministerialne czy rządowe, stanowisko wobec strategii „Od pola do stołu” i „Na rzecz bioróżnorodności”, które są częścią Zielonego Ładu. Właśnie poprosiłem kolegów z Porozumienia Rolniczego, żeby bez względu na epidemię koronawirusa  już rozpoczęli intensywne spotkania zespołów i sformułowali potrzebne wnioski – powiedział nam minister rolnictwa.

Dodał, że w Polsce trzy dni temu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące strategii „Od pola do stołu”.

- Jeszcze nie mamy podsumowanych głównych wniosków, ale myślę że będą się one koncentrowały wokół tych tych ryzyk, na które rolnicy już wcześniej zwracali uwagę – powiedział minister.

Przyznał też, że w sprawie finansowania i realizacji celów obydwu strategii na razie jest więcej pytań niż odpowiedzi. Przede wszystkim nie jest jasna kwestia redukcji zużycia pestycydów, nawozów  mineralnych i antybiotyków. Nie określono, czy wszystkie kraje będą musiały dostosować zużycie pestycydów do jednego poziomu. 

- No właśnie tego nie wiemy. Komisja Europejska nie wyjaśniła, czy te ograniczenia będą na poziomie całej ...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 02:05